• 20

    11 2015

  • Dane osobowe pod szczególną ochroną w całej UE

Kary mogą sięgać pięciu procent rocznego obrotu przedsiębiorstw, które niezgodnie z prawem będą gromadzić i udostępniać dane osobowe osób fizycznych. Ostateczne rekomendacje w tej sprawie mogą być przyjęte w Brukseli jeszcze w tym roku i po okresie przygotowawczym będą jednolite dla wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej – wynika z informacji przekazanych przez dr Karolinę Mojzesowicz z Komisji Europejskiej, podczas zorganizowanej 18 listopada w Warszawie Krajowej Konferencji Ochrony Danych Osobowych.

„Celem konferencji jest pokazanie wyzwań dla przedsiębiorstw działających w Polsce w okresie gruntownych zmian lokalnych i unijnych przepisów ochrony danych osobowych” – mówi mec. Jakub Wezgraj, kierownik Działu Audytu i Projektów w JDS Consulting, spółki doradczej, która zorganizowała konferencję.

Jego zdaniem „kamieniem milowym i pomostem między tym co jest i co ma nastąpić jest obowiązująca w Polsce od 1 stycznia 2015 roku nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych”. Natomiast unijne rozporządzenie „będzie stosowane przez wszystkie przedsiębiorstwa w krajach członkowskich, co ma zdecydowanie ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przepływu danych osobowych” – podkreśla mec. Jakub Wezgraj.

„Widać, że przedsiębiorcy, jako administratorzy danych osobowych, rzeczywiście bardziej zainteresowali się ochroną tych danych, bo ludzie są coraz bardziej świadomi swoich praw i chcą jak najpełniej chronić swoja prywatność” – zauważa mec. Justyna Buzała-Górska. Jako przykład podaje reakcje na telefony, którymi są nękani. „Ludzie zaczynają się zastanawiać, skąd ich dane znajdują się w jakiejś firmie, podczas gdy nigdy z tą firmą nie współpracowali. Wiedzą, że również w Polsce istnieje handel danymi osobowymi , więc zaczęli myśleć, gdzie są przetwarzane informacje o nich i na co się zgadzają” – mówi Justyna Buzała-Górska.

„Kadra zarządzająca, dyrektorzy działów prawnych i compliance oraz administratorzy bezpieczeństwa informacji, z myślą o których przygotowaliśmy konferencję, zapoznają się nie tylko z precyzyjnie zdefiniowanymi wyzwaniami, ale również ze sposobami sprostania tym wyzwaniom i w konsekwencji uniknięcia ryzyka operacyjnego i finansowego” – mówi Dariusz Kasjaniuk, prezes Zarządu JDS Consulting.

Prezes Dariusz Kasjaniuk przyznaje w rozmowie z PAP, że nie tylko w Polsce powstaje nowa, prestiżowa i intratna specjalizacja prawnicza. „Ochrona danych osobowych jest nową dziedziną, gdyż jest związana z nowymi technologiami i ze zmiennym środowiskiem prawnym. Jest to świetna okazja, żeby zacząć się specjalizować w tej dziedzinie” – zauważa. Pomóc w tym może uruchomiona 19 listopada przez JDS Consulting nowa platforma www.odoserwis.pl.

Cały tekst dostępny na stronie

Źródło: PAP