• 27

    07 2016

  • Szlakiem łódzkich detali architektonicznych

Maria Nowakowska, wyróżniona w tegorocznej edycji Konkursu Młodzi w Łodzi- Mam Pomysł na Biznes, pracuje nad przewodnikiem szlakiem łódzkich detali architektonicznych. Laureatka naszego Konkursu została również stypendystką  Artystycznego Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie literatury.

Przygoda Marii Nowakowskiej z łódzkimi detalami rozpoczęła się w 2014 roku na ul. Legionów, kiedy to w czasie spaceru łodzianka dostrzegła piękne detale jednego z budynków. Zastanawiając się dlaczego nikt nie zwraca na nie uwagi sama postanowiła zająć się tym tematem. Zaczęła więc fotografować wartościowe detale i zbierać je w drobne publikacje, foldery i katalogi. Zaczęła również oprowadzanie ich szlakami. Wycieczki nabrały charakteru kulturoznawczego. Pojawił się również pomysł zorganizowania gry miejskiej w oparciu o szlaki detali architektonicznych. Gra Questing staropolski będzie miała premierę na jesieni, tak jak przewodnik łódzkich detali architektonicznych, który ukazać ma się w listopadzie.

Miałam już kilka druków ulotnych, czyli właśnie folderów i grę miejską questing, więc pomyślałam, że brakuje czegoś, co będzie drukiem zwartym, taką konkretną publikacją, która pozwoli zebrać materiał, nad którym pracuję. Pomyślałam więc: dlaczego Łódź miałaby nie mieć przewodnika szlakiem detali architektonicznych – tłumaczy autorka projektu Maria Nowakowska.

Łodzianka jednocześnie pracuje też nad pamiątkami związanymi z łódzkimi detalami architektonicznymi. Wśród nich znaleźć można magnesy, piny, pocztówki, materiały i wzory graficzne oraz biżuterię inspirowaną łódzkimi detalami.

Projekt realizowany jest z funduszy stypendialnych we wsparciu Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio”, który jest wydawcą przewodnika. Więcej informacji na temat wycieczek, gry questingowej oraz wydawnictwa znajduje się na stronie: http://facebook.com/lodzkiDETAL.

Źródło: UMŁ