• 25

    05 2018

  • Wszystkich praw! Całego życia! W czerwcu X Kongres Kobiet

Rada Programowa X Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który po raz pierwszy w swojej historii odbędzie się w Łodzi, przedstawiła program oraz główne wydarzenia zaplanowane w ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji. Dwa kongresowe dni to nie tylko okazja do wyjątkowych spotkań i rozmów, to także sposobność do budowania solidarności wśród kobiet.

W debatach uczestniczyć będą kobiety, które znamy lub które chcielibyśmy poznać, kobiety z całej Polski, reprezentantki różnych środowisk i profesji. Będą wśród nich przedstawicielki świata kultury i sztuki, świata mediów i biznesu, świata polityki oraz nauki. Swój przyjazd potwierdziły m.in. Maria Seweryn, Manuela Gretkowska, Olga Tokarczuk oraz Agnieszka Holland.

Jak co roku w programie zjazdu znalazły się panele, warsztaty oraz liczne wydarzenia towarzyszące i artystyczne. Sesje plenarne dedykowane stuleciu praw kobiet, wielka debata samorządowa i wiele dyskusji poświęconych problemom społecznym. Zaplanowano 25 centrów tematycznych i ponad 100 paneli poświęconych takim zagadnieniom jak edukacja, zdrowie, nauka, innowacyjność. Dyskutowane będą problemy dotyczące przedsiębiorczości, polityki międzynarodowej, klimatu, niepełnosprawności oraz wyborów samorządowych.

– Program jest już praktycznie dopięty i dostosowany do potrzeb kobiet w każdym wieku. Będzie dużo o historii, ale i o aktualnościach, będzie o wyzwaniach, będzie o utopii, będzie o tym, co się w Polsce dzieje – zapowiedziała prof. Magdalena Środa, inicjatorka Kongresu Kobiet.

Problemy ekologiczne i kwestia klimatu tworzyć będą tzw. centrum zielone, które podejmie temat jakości życia. W nim prezentacja filmu dokumentalnego „Human energy”, a także panel pod hasłem „Eko-bojowniczki, eko-naprawiaczki”. Nie zabraknie także debat na temat edukacji. Główne tematy centrum edukacyjnego dotyczyć będą przyszłości polskiej szkoły. Będzie mowa o wymarzonej szkole, szkole równościowej, w której jest miejsce na edukację antydyskryminacyjną i obywatelską. Uczestniczki kongresu porozmawiają również na temat praw kobiet oraz aktywności obywatelskiej. Wykład w panelu poświęconym patriotyzmowi i obywatelskości wygłosi profesor Ewa Łętowska.

– Rozmawiajmy w Łodzi – mieście kobiet – o sprawach kobiet. Zapraszam wszystkie dziewczyny, kobiety, matki, żony, siostry. Zwłaszcza w tak szczególnym roku, roku stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Ta energia, która płynie dzisiaj od łódzkich kobiet, ma szansę zaowocować tym, by przekonać kobiety w innych polskich miastach, aby wzięły sprawy w swoje ręce. Zapraszam serdecznie do Łodzi, serdecznie zapraszam na kongres – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

X Ogólnopolski Kongres Kobiet rozpocznie się 16 czerwca i potrwa dwa dni. Impreza odbędzie się w Hali Expo pod hasłem „Wszystkich praw! Całego życia!”.

Źródło: UMŁ