Jak wyjąć lokal użytkowy należący do Miasta
Miasto Łódź oferuje do wynajmu lokale użytkowe na prowadzenie działalności gospodarczej w trybie przetargów na wysokość stawki czynszu najmu i sposób zagospodarowania lokalu : ustnego (licytacja), pisemnego (konkursu ofert) na zasadach określonych w regulaminach przyjętych zarządzeniem Prezydenta Miast oraz w trybie bezprzetargowym.
Kto może ubiegać się o lokal?
W przetargu mogą wziąć udział osoby fizyczne, osoby prawne oraz spółki prawa handlowego nie będące osobami prawnymi, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Z przetargu wyłączone są osoby posiadające zaległości czynszowe oraz wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników.
Publiczny przetarg ustny – licytacja
Warunkiem przystąpienia do tego przetargu jest zarejestrowanie w miejscu i w terminie określonym przez organizatora oryginału dowodu wpłaconego wadium oraz złożenie oświadczenia, że przystępujący do przetargu nie jest dłużnikiem z tytułu najmu lokalu od Miasta. Licytacja odbywa się dla każdego lokalu oddzielnie w kolejności zapisanej w wykazie lokali przeznaczonych do przetargu.
Jedynym kryterium przy rozstrzyganiu tego przetargu jest wysokość stawki czynszu miesięcznego za m² ogólnej powierzchni lokalu. Wylicytowana stawka czynszu obowiązuje przez 12 miesięcy od daty zawarcia umowy najmu. Po tym terminie podlega ona corocznie waloryzacji o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni, obwieszczany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Za prawidłowość przebiegu przetargu odpowiada Komisja Przetargowa.
Publiczny przetarg pisemny – konkurs ofert
Warunkiem przystąpienia do tego przetargu jest: złożenie oferty, przedstawienie oryginału dowodu wpłaty wadium oraz złożenie oświadczenia, że przystępujący do przetargu nie jest dłużnikiem z tytułu najmu lokali od Miasta, w miejscu i w terminie określonym przez organizatora. Rozstrzygnięcia przetargu dokonuje Komisja Przetargowa w składzie ustalonym zarządzeniem Prezydenta Miasta, w terminie określonym przez organizatora.
Informacja o przetargu publikowana jest w prasie w formie komunikatu. Ogłoszenie o przetargu, wykaz lokali zgłoszonych do przetargu oraz regulamin przetargu dostępne są na stronie Zarządu Lokali Miejskich www.zlm.uml.lodz.pl w zakładce lokale do wynajęcia.
Podstawowym kryterium przy rozstrzyganiu tego przetargu jest wysokość zaoferowanej w pisemnej ofercie stawki czynszu miesięcznego za m² ogólnej powierzchni lokalu. Komisja przetargowa ma prawo, w przypadku różnicy nie przekraczającej 20% pomiędzy najwyższą a następną zaoferowaną stawką czynszu, wybrać najkorzystniejszą ofertę w głosowaniu tajnym oceniając wagę pozostałych elementów zawartych w ofercie. Obowiązują zasady dotyczące podwyższania stawek czynszu w trakcie trwania najmu jak dla przetargu ustnego z wyjątkiem lokali znajdujących się przy Pl. Wolności i ul. Piotrkowskiej na odcinku od Pl. Wolności do Al. Mickiewicza/Al. Piłsudskiego – okres stosowania stawki z przetargu to 24 miesiące. Za prawidłowość przebiegu przetargu odpowiada Komisja Przetargowa.
„ Lokale dla kreatywnych” – konkurs ofert
Przedmiotem przetargu jest wysokość miesięcznej stawki czynszu najmu za m ² powierzchni lokalu użytkowego w ramach wyznaczonego przez Organizatora sposobu jego zagospodarowania. Do przetargu włączane są wolne lokale z obszaru w centrum Łodzi w obrębie obu stron ulic: Legionów, Zachodnia, al. Kościuszki, al. Mickiewicza/al. Piłsudskiego, Sienkiewicza, Narutowicza, Wschodnia, Pomorska, oraz na Placu Wolności.
W przetargu – Lokale dla kreatywnych – lokale przeznaczone są na prowadzenie działalności handlowej lub usługowej dla towarów będących wynikiem działalności designerskiej i artystycznej – dotyczy to unikatowych i krótkoseryjnych produkcji z zakresu mody odzieżowej, tkaniny artystycznej, sztuk plastycznych – grafika, malarstwo, rzeźba, jak i innych rodzajów sztuki użytkowej, galerii sztuki, księgarń i antykwariatów oraz gastronomicznej z elementami propagowania kultury i sztuki.
O wyłonieniu najkorzystniejszej oferty decyduje najwyższa suma punktów składających się z przydzielonych przez członków Komisji przetargowej i wynikających z wartości odpowiadającej wysokości zaoferowanej stawki czynszu i wagi innych elementów zawartych w ofercie. Dla najmu zawartego w wyniku tego przetargu obowiązują zasady dotyczące podwyższania stawek czynszu w trakcie trwania najmu jak dla przetargu ustnego i pisemnego.
Pracownie twórcze przeznaczone do wynajmu
- Przydział pracowni twórczej następuje na podstawie Uchwały Nr XLIV / 827 / 12 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Łodzi (tekst jednolity: Uchwała Nr LVIII / 1400 / 17 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 18 października 2017 r., Dz. Urz. Woj. Łódzkiego 2017, poz. 4450).
- Wnioski o wynajem pracowni, rozpatrywane są przez Komisję ds. Pracowni Twórczych. Komisja powoływana jest na okres kadencji Rady Miejskiej w Łodzi przez Prezydenta Miasta Łodzi na mocy Zarządzenia Nr 404 / VII / 15 z dnia 9 lutego 2015 r. w sprawie powołania Komisji ds. Pracowni Twórczych i ustalenia Regulaminu określającego tryb jej pracy oraz kryteria oceny wniosków o wynajem pracowni (z późn. zm.)
- Wnioski o wynajem pracowni twórczych należy składać w Wydziale Kultury w Departamencie Partycypacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Łodzi – ul. Piotrkowska 102.
- Wniosek o przydział pracowni twórczej powinien zawierać:
- dane osobowe wnioskodawcy;
- życiorys artystyczny z udokumentowanymi dokonaniami twórcy w ciągu ostatnich pięciu lat wraz z posiadanymi referencjami i rekomendacjami;
- opis prowadzonej działalności twórczej;
- oświadczenie o warunkach mieszkaniowych z podaniem tytułu prawnego do zajmowanego lokalu;
- oświadczenie o dochodach przypadających na jednego członka gospodarstwa domowego uzyskanych w roku poprzedzającym złożenie wniosku;
- oświadczenie o nie posiadaniu pracowni twórczej na terenie Polski;
- wskazanie lokalu;
- oświadczenie o wyborze Łodzi, jako miejsca życia i twórczości;
- kopia dyplomu ukończenia uczelni artystycznej lub dokument przynależności do związków i stowarzyszeń twórczych lub kopia uprawnień do wykonywania zawodu, wydanych przez właściwy organ;
- w przypadku twórców nieprofesjonalnych, rekomendacja środowiska twórczego oraz oświadczenie, że wykonywana działalność stanowi podstawowe źródło utrzymania.
- Zakres remontu lokalu podany jest w jego charakterystyce. Kosztorys opracowuje Wydział Technicznej Obsługi Nieruchomości Zarządu Lokali Miejskich w oparciu o zasady kalkulacji stosowane przy zlecaniu robót. Nakłady konieczne obciążające wynajmującego, poniesione przez najemcę w czasie trwania najmu, podlegają rozliczeniu na warunkach ustalonych przez strony w odrębnej umowie o wykonanie robót. Wszelkie prace adaptacyjne, najemca zobowiązany jest wykonać we własnym zakresie i na własny koszt, bez prawa regresu wobec wynajmującego. Znajdujące się w lokalu ruchomości bądź ulepszenia, jeżeli są pozostawione przez poprzedniego najemcę, mogą zostać objęte wzajemnymi rozliczeniami pomiędzy nowym, a dotychczasowym najemcą. Wartość ruchomości i ulepszeń nie będzie analizowana i podawana w charakterystyce lokalu.
- Przeprowadzenie prac budowlanych (remontowych, adaptacyjnych i innych) w przyznanym lokalu, wiąże się z koniecznością uzyskania przez nowego najemcę akceptacji zakresu prac przez wynajmującego, a następnie zgody Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Łodzi. Dla lokali położonych w budynkach zabytkowych należy dodatkowo uzyskać zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków.
- Informacji dotyczących programu udzielają pracownicy Wydziału Kultury w Departamencie Partycypacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Łodzi – tel. (42) 638-43-56.
Wykaz lokali twórczych przeznaczonych do najmu
Tryb bezprzetargowy
- Przydział może nastąpić po złożeniu wniosku w Wydziale Lokali Użytkowych Zarządu Lokali Miejskich.
- O przydziale decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku złożenia w tym samym dniu, na ten sam lokal kilku wniosków, wyboru najemcy dokonuje Wydział Lokali Użytkowych ZLM z uwzględnieniem pierwszeństwa dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, przy udziale osób zainteresowanych najmem.
- Zakres remontu lokalu podany jest w jego charakterystyce. Kosztorys opracowuje Wydział Technicznej Obsługi Nieruchomości ZLM w oparciu 0 zasady kalkulacji stosowane przy zlecaniu robót. Nakłady konieczne obciążające wynajmującego, poniesione przez najemcę w czasie trwania najmu, podlegają rozliczeniu na warunkach ustalonych przez strony w odrębnej umowie 0 wykonanie robot. Wszelkie prace adaptacyjne, najemca zobowiązany jest wykonać we własnym zakresie i na własny koszt, bez prawa regresu wobec wynajmującego. Znajdujące się w lokalu ruchomości bądź ulepszenia, jeżeli są pozostawione przez poprzedniego najemcę, mogą zostać objęte wzajemnymi rozliczeniami pomiędzy nowym, a dotychczasowym najemcą. Wartość ruchomości i ulepszeń nie będzie analizowana i podawana w charakterystyce lokalu
- Przeprowadzenie prac budowlanych (remontowych, adaptacyjnych i innych) w przyznanym lokalu, wiąże się z koniecznością uzyskania przez nowego najemcę akceptacji zakresu prac przez wynajmującego, a następnie zgody z Wydziału Urbanistyki i Architektury w Departamencie Architektury i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi. Dla lokali położonych w budynkach zabytkowych należy dodatkowo uzyskać zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków.
W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat wynajmu miejskich lokali w można kontaktować się z pracownikami Wydziału Lokali Użytkowych w Zarządzie Lokali Miejskich.