Jak wyjąć lokal użytkowy należący do Miasta
Miasto Łódź oferuje do wynajmu lokale użytkowe na prowadzenie działalności gospodarczej w trybie przetargów na wysokość stawki czynszu najmu i sposób zagospodarowania lokalu : ustnego (licytacja), pisemnego (konkursu ofert) na zasadach określonych w regulaminach przyjętych zarządzeniem Prezydenta Miast oraz w trybie bezprzetargowym.
Kto może ubiegać się o lokal?
W przetargu mogą wziąć udział osoby fizyczne, osoby prawne oraz spółki prawa handlowego nie będące osobami prawnymi, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Z przetargu wyłączone są osoby posiadające zaległości czynszowe oraz wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników.
Publiczny przetarg ustny – licytacja
Warunkiem przystąpienia do tego przetargu jest zarejestrowanie w miejscu i w terminie określonym przez organizatora oryginału dowodu wpłaconego wadium oraz złożenie oświadczenia, że przystępujący do przetargu nie jest dłużnikiem z tytułu najmu lokalu od Miasta. Licytacja odbywa się dla każdego lokalu oddzielnie w kolejności zapisanej w wykazie lokali przeznaczonych do przetargu.
Jedynym kryterium przy rozstrzyganiu tego przetargu jest wysokość stawki czynszu miesięcznego za m² ogólnej powierzchni lokalu. Wylicytowana stawka czynszu obowiązuje przez 12 miesięcy od daty zawarcia umowy najmu. Po tym terminie podlega ona corocznie waloryzacji o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni, obwieszczany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Do tego typu przetargu kwalifikowane są lokale użytkowe przekazywane protokolarnie przez Administracje Zasobów Komunalnych do Wydziału Budynków i Lokali UMŁ z wyłączeniem lokali położonych w strefie „0” , lokali na parterach budynków frontowych w strefie I i II oraz lokali o powierzchni powyżej 200 m2. Za prawidłowość przebiegu przetargu odpowiada Komisja Przetargowa.
Publiczny przetarg pisemny – konkurs ofert
Warunkiem przystąpienia do tego przetargu jest: złożenie oferty, przedstawienie oryginału dowodu wpłaty wadium oraz złożenie oświadczenia, że przystępujący do przetargu nie jest dłużnikiem z tytułu najmu lokali od Miasta, w miejscu i w terminie określonym przez organizatora. Rozstrzygnięcia przetargu dokonuje Komisja Przetargowa w składzie ustalonym zarządzeniem Prezydenta Miasta, w terminie określonym przez organizatora.
Informacja o przetargu publikowana jest w prasie w formie komunikatu. Ogłoszenie o przetargu, wykaz lokali zgłoszonych do przetargu oraz regulamin przetargu dostępne są na tablicach informacyjnych Wydziału Budynków i Lokali Urzędu Miasta Łodzi oraz na stronie Urzędu Miasta www.uml.lodz.pl w zakładce inne przetargi.
Podstawowym kryterium przy rozstrzyganiu tego przetargu jest wysokość zaoferowanej w pisemnej ofercie stawki czynszu miesięcznego za m² ogólnej powierzchni lokalu. Komisja przetargowa ma prawo, w przypadku różnicy nie przekraczającej 20% pomiędzy najwyższą a następną zaoferowaną stawką czynszu, wybrać najkorzystniejszą ofertę w głosowaniu tajnym oceniając wagę pozostałych elementów zawartych w ofercie. Obowiązują zasady dotyczące podwyższania stawek czynszu w trakcie trwania najmu jak dla przetargu ustnego z wyjątkiem lokali znajdujących się przy Pl. Wolności i ul. Piotrkowskiej na odcinku od Pl. Wolności do Al. Mickiewicza/Al. Piłsudskiego – okres stosowania stawki z przetargu to 24 miesiące. Do tego typu przetargu kwalifikowane są lokale użytkowe przekazywane protokolarnie przez Administracje Zasobów Komunalnych do Wydziału Budynków i Lokali UMŁ, położone w strefie „0” oraz na parterach budynków frontowych w strefie I i II , lokale o powierzchni większej niż 200m² oraz lokale nie wynajęte w przetargu ustnym. Za prawidłowość przebiegu przetargu odpowiada Komisja Przetargowa.
„ Lokale dla kreatywnych” – konkurs ofert
Przedmiotem przetargu jest wysokość miesięcznej stawki czynszu najmu za m ² powierzchni lokalu użytkowego w ramach wyznaczonego przez Organizatora sposobu jego zagospodarowania. Do przetargu włączane są wolne lokale z obszaru w centrum Łodzi w obrębie obu stron ulic: Legionów, Zachodnia, al. Kościuszki, al. Mickiewicza/al. Piłsudskiego, Sienkiewicza, Narutowicza, Wschodnia, Pomorska, oraz na Placu Wolności.
W przetargu – Lokale dla kreatywnych – lokale przeznaczone są na prowadzenie działalności handlowej lub usługowej dla towarów będących wynikiem działalności designerskiej i artystycznej – dotyczy to unikatowych i krótkoseryjnych produkcji z zakresu mody odzieżowej, tkaniny artystycznej, sztuk plastycznych – grafika, malarstwo, rzeźba, jak i innych rodzajów sztuki użytkowej, galerii sztuki, księgarń i antykwariatów oraz gastronomicznej z elementami propagowania kultury i sztuki.
O wyłonieniu najkorzystniejszej oferty decyduje najwyższa suma punktów składających się z przydzielonych przez członków Komisji przetargowej i wynikających z wartości odpowiadającej wysokości zaoferowanej stawki czynszu i wagi innych elementów zawartych w ofercie.
Dla najmu zawartego w wyniku tego przetargu obowiązują zasady dotyczące podwyższania stawek czynszu w trakcie trwania najmu jak dla przetargu ustnego i pisemnego.
Tryb bezprzetargowy
- Wynajem lokali z listy, do której kwalifikowane są lokale użytkowe (położone poza strefą „0” ) nie wynajęte w co najmniej dwu kolejnych przetargach i o nieodpowiednim stanie technicznym, które nie były przedmiotem przetargu. Listy takich lokali przedstawione są do zaopiniowania przez Komisję Rozwoju i Działalności Gospodarczej Rady Miejskiej w Łodzi.
Lokale wynajmowane są za minimalne bądź obniżone stawki czynszu ( stosuje się zasadę nie naliczania przez pierwsze 2 miesiące czynszu, najemca ponosi wówczas jedynie opłaty za świadczenia związane z lokalem ). Skierowanie do zawarcia umów najmu wydaje Dyrektor Wydziału Budynków i Lokali UMŁ wg kolejności zgłoszeń wniosków od zainteresowanych. W przypadku złożenia w tym samym dniu, na ten sam lokal kilku wniosków, wyboru najemcy dokonuje Wydział Budynków i Lokali w Departamencie Gospodarowania Majątkiem Urzędu Miasta Łodzi, z uwzględnieniem pierwszeństwa osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi, przy udziale osób zainteresowanych najmem. - Wyłączenie lokalu użytkowego z przetargu i wydanie skierowania do zawarcia umowy najmu przez Dyrektora Wydziału Budynków i Lokali UMŁ po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Rozwoju i Działalności Gospodarczej Rady Miejskiej w Łodzi i wskazaniu Prezydenta Miasta Łodzi na wniosek: partii politycznych , organizacji pozarządowych, organów i jednostek organizacyjnych administracji państwowej i samorządowej odpowiednio na ich siedziby, działalność statutową lub potrzeby własne w przypadku jednostek organów administracji państwowej i samorządowej.Stosuje się stawki czynszu z tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia nr 3568/VI/12 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 31 grudnia 2012r. z późniejszymi zmianami.
- Wyłączenie lokalu użytkowego znajdującego się strefie „0” z przetargu i wydanie skierowania do zawarcia umowy najmu przez Dyrektora Wydziału Budynków i Lokali UMŁ po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Rozwoju i Działalności Gospodarczej oraz Komisji Kultury Rady Miejskiej w Łodzi i wskazaniu Prezydenta Miasta Łodzi na wniosek fundacji bądź stowarzyszenia na prowadzenie działalności w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Stosuje się stawki czynszu z tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia nr 3568/VI/12 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 31 grudnia 2012r. z późniejszymi zmianami.
- Wyłączenie lokalu użytkowego znajdującego się poza strefą „0” z przetargu i wydanie skierowania do zawarcia umowy najmu przez Dyrektora Wydziału Budynków i Lokali UMŁ po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Rozwoju i Działalności Gospodarczej oraz Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi i wskazaniu Prezydenta Miasta Łodzi na wniosek podmiotu prowadzącego szkoły międzynarodowe w przypadku , gdy ich działalność ma istotne znaczenie dla Miasta Łodzi. Stosuje się stawki czynszu z tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia nr 3568/VI/12 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 31 grudnia 2012r. z późniejszymi zmianami.
- Wyłączenie lokalu użytkowego z przetargu na wniosek najemców lokali użytkowych, dzierżawców gruntów stanowiących własność Miasta Łodzi, którym z uwagi np. na realizowane inwestycje Miasta Łodzi, remont bądź sprzedaż nieruchomości wypowiedziano dotychczasową umowę najmu/dzierżawy.
Przy tym trybie wynajmu stosuje się następujące sposoby naliczanie stawki czynszu :- najemcy lokali zamiennych – stawka czynszu pozostaje w wysokości obowiązującej jak w lokalu dotychczas zajmowanym, przy czym, gdy jest ona niższa niż minimalna stawka czynszu dla danej działalności i strefy w zakresie zasobu lokali użytkowych, określona w załączniku nr 2 do zarządzenia Prezydenta Miasta Łodzi w sprawie podziału Miasta Łodzi na strefy oraz ustalenia stawek czynszu najmu lokali użytkowych, wynajem lokalu następuje ze stawką minimalną;
Podstawa prawna
- Uchwała Nr XI/186/07 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16 maja 2007r. w sprawie zasad gospodarowania lokalami użytkowymi, zwana dalej uchwałą ( tekst jednolity przyjęty uchwałą Nr XC/1876/14 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 3 lipca 2014 r. Dz. Urz. Województwa Łódzkiego poz. 3039).
- Zarządzenie Nr 5388/VI/13 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 28 listopada 2013r. w sprawie szczegółowych zasad wynajmu lokali użytkowych i zasad kwalifikowania ich do poszczególnych trybów najmu;
- Zarządzenie Nr 3568/VI/12 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 21 grudnia 2012r. w sprawie podziału Miasta Łodzi na strefy oraz ustalania stawek czynszu najmu lokali użytkowych ( zmienione zarządzeniami Prezydenta Miasta Łodzi nr 5389/VI/13 z dnia 28 listopada 2013 r. , nr 5737/VI/14 z dnia 13 lutego 2014 r.);
- Zarządzenie Nr 1284/V/07 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 8 listopada 2007r. w sprawie regulaminów przetargów oraz ustalania składów komisji przetargowych ( zmienione zarządzeniami Prezydenta Miasta Łodzi nr 1673/V/08 z dnia 12 marca 2008 r., nr 1134/VI/11 z dnia 16 sierpnia 2011 r., nr 3311/VI/12 z dnia 16 listopada 2012 r., nr 5408/VI/13 z dnia 29 listopada 2013r. )