(środki bezzwrotne) dla osób zamierzających otworzyć własną działalność gospodarczą (nie dotyczy spółek kapitałowych, np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnych) dostępne są w Powiatowych Urzędach Pracy(PUP) oraz w wyłonionych instytucjach oferujących wsparcie pochodzące z UE.
Krok pierwszy – znalezienie instytucji udzielającej wsparcia
- Powiatowy Urząd Pracy dofinansowanie w formie przyznawania bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej
- Wojewódzki Urzędu Pracy w Łodzi – na stronie tej instytucji znajdziecie dane teleadresowe instytucji, które będą udzielały wsparcia ze środków RPO WŁ. Warunkiem ubiegania się o dotację jest bycie osobą po 29. roku życia, niepracującą i znajdującą się w szczególnie trudnej sytuacji. Szczegółowy opis osób kwalifikujących się do ubiegania się o wsparcie finansowe dostępny jest na stronie instytucji która prowadzi nabór do projektu.
Krok drugi – rekrutacja
Chętnych będzie wielu, zaś ilość dotacji ograniczona. Dlatego każda instytucja będzie prowadzić rekrutację do swojego projektu. Może ona np. polegać na ocenie dokumentów aplikacyjnych oraz rozmowie kwalifikacyjnej z danym kandydatem. Pamiętajcie, że liczyć się będzie przede wszystkim Wasz pomysł na firmę i Wasze kwalifikacje, nie zaś kolejność zgłoszeń. Opis kryteriów wyboru zawsze znajdziecie w regulaminie rekrutacji, który będzie dostępny na stronie internetowej danej instytucji oraz w jej siedzibie.
Krok trzeci – szkolenia i doradztwo
Udział w niektórych projektach dodatkowo gwarantuje udział w szkoleniach oraz doradztwie. Przed przystąpieniem do projektu warto dokładnie zapoznać się z Regulaminem.
Krok czwarty – dotacja!
Po rejestracji firmy oraz podpisaniu umowy o dofinansowanie wreszcie otrzymacie wsparcie finansowe.
Krok piąty – rozliczenie
Po uzyskaniu dotacji na założenie działalności gospodarczej trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej odpowiednie udokumentowanie i rozliczenie. Obowiązują wytyczne, których trzeba przestrzegać.