termin oznaczający inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju. Jest to forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych. Fundusze venture capital (VC) oferują wsparcie kapitałowe małym, ale już prężnie funkcjonującym spółkom (przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju to obszar zainteresowania aniołów biznesu i funduszy typu seed – linki).
Jeśli pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu, to firma może liczyć na dofinansowanie w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro. W zamian za to fundusz zostaje udziałowcem firmy, przejmując często dużo ponad 50 proc. jej udziałów. Taka forma wsparcia posiada wiele zalet. O ile banki niechętnie finansują młode firmy, żądając wysokich zabezpieczeń i przede wszystkim regularnej spłaty rat, to fundusz VC zgadza się na większe ryzyko i może poczekać dłużej na zwrot z inwestycji.
Główny cel funduszu VC to wzrost wartości przedsiębiorstwa, a następnie – odsprzedanie go z zyskiem innemu inwestorowi.
Poszukując środków na rozwój firmy, warto dokładnie przeanalizować rynek funduszy VC, bo każdy z nich prowadzi osobną politykę inwestycyjną. Jedne fundusze koncentrują się na ściśle określonych branżach (np. inwestują tylko w teleinformatykę), inne ograniczają swoją działalność do danego obszaru kraju, jeszcze inne odrzucają na przykład firmy na zbyt wczesnym etapie rozwoju.
Inwestycja funduszu jest zaangażowaniem na ściśle określony czas. Na ogół trwa on od 3 do 7 lat. Oznacza to dla spółki ograniczenie ryzyka wycofania kapitału przez fundusz lub osobę fizyczną w przypadku pogorszenia sytuacji. Po tym okresie fundusz musi wycofać zaangażowany kapitał wraz z potencjalnymi zyskami. Powinno to nastąpić w momencie wcześniej ustalonym w umowie, po uprzednich negocjacjach. Proces ten należy przeprowadzić bezboleśnie dla spółki w taki sposób, aby była ona przygotowana na zakończenie wsparcia ze strony inwestora oraz aby rynek nie zareagował negatywnie na zaistniałą sytuację. Wyjście funduszu z inwestycji powinno zostać uprzednio przygotowane, aby nie znaleźć się w sytuacji, w której możliwości wyjścia z inwestycji będą znacznie ograniczone np. ze względu na charakter konkurencji na rynku.
Ważne
Biznes plan jest w początkowym etapie procesu inwestycyjnego kluczowym dokumentem, który może zadecydować o odrzuceniu lub akceptacji projektu. Powinien on zawierać opis przedsięwzięcia, sytuacji rynkowej, prawdopodobnych kosztów, przychodów i konkurencji. Musi zostać przygotowany w uczciwy i rzetelny sposób. Czytelnik będący funduszem venture capital, bądź osobą inwestującą w przedsięwzięcie bezpośrednio, musi być w stanie ocenić racjonalność projektu oraz wiarygodność biznesową.