Przedsiębiorca może uzyskać zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych :
• do 4,5% alkoholu oraz piwa,
• powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
• powyżej 18% alkoholu
przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, tj. w lokalach gastronomicznych, takich jak restauracje, puby, bary, pijalnie oraz poza miejscem sprzedaży, tj. w placówkach handlowych – sklepach.
Zezwolenie wydaje się wyłącznie na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.
Wniosek musi zawierać:
- oznaczenie rodzaju zezwolenia, o które stara się wnioskodawca, oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres (w przypadku ustanowienia pełnomocników ich imiona, nazwiska i adres zamieszkania),
- numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej,
- przedmiot działalności gospodarczej,
- adres punktu sprzedaży,
- adres punktu składowania napojów alkoholowych (magazynu dystrybucyjnego).
By organ mógł wszcząć postępowanie o wydanie zezwolenia nie wystarczy sam wniosek, bezwzględnie, bo pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania, należy do niego dołączyć:
- dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych,
- pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,
- decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu.
Postępowanie w sprawie o wydanie zezwolenia trwa około 6 tygodni. W toku postępowania organ zobowiązany jest zwrócić się do właściwej miejscowo gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych z wnioskiem o podjęcie opinii w sprawie możliwości wydania zezwolenia.
Opłaty za korzystanie z zezwolenia:
- 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5 % alkoholu oraz piwa;
- 525zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5 % do 18 % alkoholu (z wyjątkiem piwa);
- 2 100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 % alkoholu.
Opłata ta dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w zakresie obrotu detalicznego napojami alkoholowymi (przedsiębiorcy prowadzący już wcześniej sprzedaż napojów alkoholowych wnoszą opłatę uzależnioną
od wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzedzającym wydanie zezwolenia).
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wydaje się na okres nie krótszy niż 2 lata, a zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wydaje się na okres nie krótszy niż 4 lata.
Oprócz stałych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zezwolenia na jednorazową sprzedaż napojów alkoholowych wydawane na okres obowiązywania do dwóch dni oraz zezwolenia na wyprzedaż posiadanych, zinwentaryzowanych zapasów napojów alkoholowych. Przedsiębiorcy, których działalność polega na organizowaniu przyjęć mogą ubiegać się o specjalne zezwolenie, tzw. zezwolenie cateringowe.
Ważne
Należy pamiętać, że sprzedaż napojów alkoholowych nie może być prowadzona przez każdego przedsiębiorcę, a jedynie przez tego, który uzyskał odpowiednie zezwolenie. Przedsiębiorca taki zobowiązany jest do nieprzerwanego przestrzegania zasad i warunków określonych przepisami prawa. W przypadku ich łamania cofane jest mu zezwolenie i nakładane są na niego nie tylko sankcje administracyjne, jak również karne.
Organem wydającym zezwolenia jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy za względu na lokalizację punktu sprzedaży, zwanego „organem zezwalającym”.
Przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą punkcie handlowym bądź gastronomicznym usytuowanym na terenie miasta Łodzi, dokumenty niezbędne do wydania zezwolenia składają w Urzędzie Miasta Łodzi (Biuro Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy, Oddział Licencji i Zezwoleń, al. Politechniki 32).
Zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18% alkoholu
wydaje Minister Gospodarki.
Zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości poniżej 18%alkoholu
wydaje właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży Marszałek Województwa
Dokumenty do pobrania
- Wniosek o wydanie zezwolenia jednorazowe na sprzedaż napojów alkoholowych
- Wniosek o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych dla przedsiębiorców, których działalność polega na organizacji przyjęć (catering)
- Wniosek w wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w punkcie stałym (gastronomia, sklep)
- Wniosek o wydanie zezwolenia na wyprzedaż posiadanych zapasów napojów alkoholowych pozostałych po wygaśnięciu zezwolenia (zezwoleń)
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2012 r., poz. 1356)