• 28

    08 2018

  • Debiut w Seattle

System Wavy ma zwiększyć bezpieczeństwo nurków i umożliwić osobom na powierzchni monitorowanie nie tylko ich położenia, lecz także samego przebiegu nurkowania.
– Jesteśmy mile zaskoczeni zwycięstwem, którego się nie spodziewaliśmy. Zwłaszcza dla mnie to szczególne wyróżnienie, na które długo czekałem. To już mój trzeci start w Imagine Cup. Tym bardziej jestem szczęśliwy, ponieważ otrzymałem również nagrodę Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego za najlepszy interfejs – mówi Jakub Wujek, lider drużyny Wavy.

 

Z pasji do nurkowania

Pomysłodawcami systemu Wavy są dwaj łódzcy studenci: Damian Perydzeński i Jakub Wujek. Damian Perydzeński studiuje na kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Łódzkiej. Należy do koła studenckiego Skaner. Interesuje się elektroniką, robotyką i automatyzacją. Jest także instruktorem nurkowania PADI OWSI i pierwszej pomocy przedmedycznej EFR oraz Nurkiem Ratownikiem PADI Rescue Diver.

Jakub Wujek to informatyk. Wywodzi się również z Politechniki Łódzkiej, na której przewodniczy naukowemu kołu startupowemu. Jest trzykrotnym finalistą startupowego konkursu Imagine Cup Poland oraz konkursów związanych z gamedevem. Zajmuje się product designem. Ma doświadczenie jako UI/UX (user interface/user experience).
Ich inicjatywa okazała się bardzo interesująca dla młodych naukowców nie tylko z Łodzi, lecz także z Warszawy. Dzięki temu do zespołu Wavy dołączyli: Artur Seliga z Politechniki Warszawskiej (z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej) oraz Michał Andrzejczak i Marcin Lenarczyk z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej . Mentorem zespołu jest dr inż. Jarosław Andrzejczak.

 

Działanie systemu

System składa się z trzech modułów. – Pierwszym z nich jest odbiornik, znajdujący się przy nurku. Wysyła on sygnał do znajdującej się przy powierzchni bojki, która go przetwarza w ten sposób lokalizuje nurka. Z kolei ta informacja jest przekazywana do modułu na powierzchni, który za pomocą bluetootha wysyła sygnał do aplikacji w telefonie – informuje Damian Perydzeński.

Takie rozwiązanie pozwala na bieżąco obserwować położenie każdego wyposażonego w urządzenie nurka. Lokalizator nie tylko pokazuje ma mapie jego położenie nurka, lecz także informuje, na jakiej głębokości się on znajduje. – Nasze urządzenie przekazuje informację o położeniu danej osoby w czasie rzeczywistym. Poza tym zebrane w ten sposób dane trafiają do Azure (chmury obliczeniowej), w której są analizowane i zobrazowane przy pomocy naszej aplikacji. Dzięki temu zyskujemy możliwość obserwacji położenia nurka, co bezpośrednio przekłada się na poprawę poczucia bezpieczeństwa pod wodą – informuje mentor zespołu dr inż. Jarosław Andrzejczak z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

– Co ważne, lokalizator będzie także wskazywał temperaturę pod wodą, warunki atmosferyczne i najważniejsze parametry nurkowania, takie jak szybkość wynurzania i zanurzania czy czas nurkowania – dodaje Jakub Wujek.
Twórcy systemu Wavy planują również zrobić tzw. predykcję wypadków, czyli analizę zachowań nurków pod wodą podczas tego typu zdarzeń. Niewątpliwie może to pomóc uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Kolejną funkcjonalnością będzie możliwość sprawdzania pokonywanej przez nurka trasy. Jeśli przez dłuższy czas będzie on przebywał w tym samym miejscu, aplikacja dostarczy informację o zagrożeniu. Może też wysłać sygnał SOS. Zapisane przez aplikację dane dotyczące parametrów przebytej przez nurka trasy studenci planują wykorzystać do stworzenia bazy najczęściej odwiedzanych punktów. Rozpoczynając kurs nurkowy czy też wybierając się na nurkowanie, użytkownik systemu będzie mógł nie tylko zobaczyć najciekawsze miejsca, lecz także je skomentować czy dodać własne, a nawet udostępnić je na Facebooku.

– Obecnie na rynku znajduje się kilka konkurencyjnych produktów, których zasada działania jest nieco inna niż nasza. Odróżnia nas specyficzna nisza rynkowa, kilkukrotnie niższa cena, analiza zebranych danych, bezpieczeństwo oraz łatwość konfiguracji. Kolejnym istotnymi kwestiami są funkcjonalności wspierające ratowanie życia oraz skupienie się na aspekcie społecznym. Wszystkie te wartości składają się na to, że nasz produkt trafia w rynkową niszę, obecnie niezagospodarowaną przez nikogo innego – podsumowuje Artur Seliga.
Zaproponowane przez studentów rozwiązanie z pewnością będzie bardzo przydatne dla instruktorów nurkowych. Będą również z niego korzystać bazy nurkowe i sami nurkowie rekreacyjni.

 

Komercjalizacja

Studenci już zaimplementowali główne funkcjonalności aplikacji, niezbędne do łączności systemu. Zaprojektowali także system przetwarzania otrzymanych danych w chmurze. – Prototyp urządzenia przeszedł testy komunikacji podwodnej. Obecnie skupiamy się na jego dokończeniu, żeby jak najszybciej wprowadzić go na rynek – dodaje Jakub Wujek.
W przyszłości twórcy Wavy chcą wprowadzić wiele usprawnień.

– Jednym z nich jest komputer nurkowy na rękę z monitorem, na którym wyświetlana będzie lokalizacja pozostałych nurków – mówi Damian Perydzeński.
Kolejnym krokiem będzie rozwinięcie algorytmu predykcji wypadków, opatentowanie wynalazku oraz kroki niezbędne do rozpoczęcia produkcji oraz sprzedaży.

 

Młodzi w Łodzi

Warto wspomnieć, że projekt został również zgłoszony do konkursu „Młodzi w Łodzi – Mam Pomysł na Start-up” i znalazł się w jego drugim etapie. Rozstrzygnięcie zaplanowano na październik tego roku.
Program „Młodzi w Łodzi”, którego jedną z inicjatyw jest konkurs, realizuje Biuro Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi, we współpracy z największymi łódzkimi uczelniami oraz wiodącymi pracodawcami z Łodzi i regionu.

Projekt jest zachętą dla młodych zdolnych ludzi do wiązania swojej przyszłości z tym miastem. Ma także wspierać rozwój kariery zawodowej łódzkich studentów oraz zapewnić lokalnym przedsiębiorcom i potencjalnym inwestorom wysoko wykwalifikowaną kadrę. Sam konkurs natomiast to przestrzeń dla networkingu pomiędzy młodym i dojrzałym biznesem oraz szansa na zdobycie kapitału na start lub rozwój firmy.

 

——————————————————————————————————————————————————

Ten oraz inne artykuły dostępne są w najnowszym wydaniu Łódź Kreuje Innowacje.