• 26

    07 2017

  • Oznakowanie CE

Jeśli zamierzasz wprowadzić swój (lub np. importowany spoza UE) wyrób na rynek powinieneś wiedzieć, że na terenie Unii Europejskiej obowiązuje wspólny tzw. system oceny zgodności.

To, w jaki sposób wykaże się zgodność z produktu, należy do decyzji przedsiębiorcy. Można to zrobić poprzez wykorzystanie dobrowolnych norm zharmonizowanych, czyli przyjętych na szczeblu unijnym specyfikacji opisujących szczegółowe wymogi techniczne (np. bezpieczeństwa) i metodologię testów. Zgodność z wymogami można wykazać także za pomocą np. własmych opracowań. Ten sposób wymaga jednak udowodnienia poprawności własnych badań.

Co ważne, powołanie się przez producenta na normy zharmonizowane zapewnia automatyczne domniemanie zgodności ze wspomnianymi wymaganiami zasadniczymi. Dzięki temu produkt może być sprzedawany na innych rynkach. Producent bierze także odpowiedzialność za zgodność deklaracji ze stanem faktycznym.

  • Pamiętaj, że oznakowanie CE ma zastosowanie jedynie do wyrobów, dla których wprowadzono unijne specyfikacje. CE umieszcza się na przykład na sprzęcie RTV i AGD, zabawkach, telefonach komórkowych, kosiarkach do trawy i wiertarkach, komputerach, kaskach rowerowych oraz okularach przeciwsłonecznych itp.

W Polsce procedury oceny zgodności i zasady umieszczania Oznakowania CE na wyrobach oraz wymagania dla producentów i importerów określają ustawa o systemie oceny zgodności oraz rozporządzenia wykonawcze w sprawie zasadniczych wymagań dla danego wyrobu. W nich znajdziesz wymogi zasadnicze dotyczące poszczególnych grup produktów.

Obowiązki producentów znajdują się także w ustawie o ogólnym bezpieczeństwie produktów.

Zobacz stronę Komisji Europejskiej dotyczącej CE

Znak CE krok po kroku

  • Ustalenie, które dyrektywy oraz zharmonizowane normy mają zastosowanie do produktu. W UE obowiązuje ponad 20 dyrektyw określających kategorie produktowe, dla których jest wymagane oznakowanie CE. Określają one podstawowe wymogi bezpieczeństwa wyrobów. Komisja Europejska określa możliwe do zastosowania konkretne europejskie normy zharmonizowane w odniesieniu do każdej z dyrektyw.
  • Sprawdzenie  wymagań wobec produktu. Jako producent musisz się upewnić i zagwarantować, że produkt jest zgodny z wymaganiami europejskiego prawodawstwa. Jeżeli produkt jest zgodny ze zharmonizowanymi normami stosowane jest „domniemanie zgodności”.
  • Sprawdzenie, czy w procedurze potrzebna jest ocena zgodności dokonana przez notyfikowaną jednostkę kontrolną.  To, czy powinna uczestniczyć określa każda dyrektywa obejmująca produkt. Jednostki te umieszczone w bazie danych NANDO.
  • Przetestowanie produktu i sprawdzenie zgodności. Producent ponosi odpowiedzialność za testy produktu i sprawdzenie jego zgodności z prawodawstwem UE.
  • Sporządzenie dokumentacji technicznej. Każdy producent zobowiazny jest do sporządzenia dokumentacji technicznej produktu.
  • Umieszczenie oznakowania CE na produkcie oraz deklaracja zgodności WE. Oznakowanie CE należy umieścić na produkcie lub na jego etykiecie zgodnie z określonym formatem znaku, w sposób widoczny, czytelny i niezmywalny.  Mależy także podać numer identyfikacyjny jednostko notyfikacyjnej, jeśli uczestniczyła w procedurze. Producent po przeprowadzeniu oceny zgodności i umieszczeniu znaku CE sporządza obowiązkową pisemną „Deklarację zgodności CE”. Jej kopię dołącza się do każdego produktu. Deklaracja jest zobowiązaniem producenta do wzięcia odpowiedzialności za ewentualne niezgodności wyrobu z przepisami.

Więcej informacji na stronie: https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/prowadze-firme/bezpieczny-biznes/oznakowanie-ce

Źródło: