• 27

    10 2016

  • Ruszyła Platforma #StartupSpark!

Akceleracja w modelu Venture BuildingSpark to autorski program Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej akceleracji startupów, we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami, którego celem jest komercjalizacja zbudowanych lub usprawnionych rozwiązań.

W ramach Startup Spark zaangażowane projekty, oprócz standardowych form wsparcia, otrzymują unikalny dostęp do zaplecza produkcyjnego Startup Spark, czyli m.in. wykwalifikowanych programistów, projektantów, inżynierów, product developerów czy marketegrów.

Model ten pozwala ograniczać prawdopodobieństwo porażki startupu w jego kluczowych obszarach.

Diagnoza

Według raportu firmy badawczej CB Insights, wśród 20 najczęstszych powodów fiaska startupów jest to, że swoją działalnością nie rozwiązują realnych problemów, wybierają złą technologię, mają słaby HR i inwestorów, wytwarzają produkty z niskim potencjałem rynkowym oraz funkcjonują w środowisku za silnej konkurencji. Startupy bardzo potrzebują wsparcia specjalistów. Początkujący przedsiębiorcy z Łodzi to potwierdzają. W badaniach przeprowadzonych przez ŁSSE, siedemdziesiąt procent łódzkich startupów wskazało, że potrzebują przede wszystkim wsparcia specjalistów we wdrażaniu i rozwijaniu swoich projektów. Zaobserwowane bariery przekładają się bezpośrednio na problemy w podejmowaniu współpracy na linii startup – duże przedsiębiorstwo.

– Startup Spark powstaje przy ścisłej współpracy ze startupami. To one wskazują nam, jakie są ich potrzeby i na jakie przeszkody rozwojowe napotykają – mówi Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes ŁSSE S.A. – Skoro więc wskazują na brak dostępu do specjalistów, chcemy im go zapewnić.

Model

Powstający model wsparcia startupów przewiduje tworzenie dedykowanych zespołów projektowych. Będą się one składać z mentorów, czyli specjalistów z doświadczeniem w akceleracji, przedstawicieli dużych firm, przy których początkujący przedsiębiorcy dojrzeją biznesowo, oraz zespołów produkcyjnych z doświadczeniem we wdrażaniu produktów. Zespół projektowy nie będzie świadczyć jedynie doradztwa, tylko pracować bezpośrednio w startupie. Na czas akceleracji stanie się jego częścią. Taki rodzaj współdziałania będzie w stanie znacząco przyspieszyć powodzenie przedsięwzięcia i niwelować ryzyko porażki. Innowacyjne rozwiązania, dzięki współdziałaniu dużych przedsiębiorców ze startupami zwiększą potencjał i zysk dla obydwu przedsiębiorców. Na tym polega model współpracy Startup Spark.

Długofalowo, Startup Spark, to platforma łączenia kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem, zasobami, zaangażowaniem dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa.

– Cel projektu wpisuje się w przyjętą przez ŁSSE S.A. strategię działań do 2025 r. która zakłada wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, startupów i tworzenia sieci powiązań, co znacząco rozszerzy ofertę Strefy – podkreśla Marek Michalik, Prezes Zarządu ŁSSE S.A.

ŁSSE to potencjał ponad 150 firm. Poprzez animowanie powiązań między inwestorami a startupami rozszerzamy nasz katalog usług. Potrzeby firm trafiają na żyzny grunt ŁSSE. Mamy niezbędne narzędzia, czyli doświadczony zespół, otwartych na współpracę przedsiębiorców oraz zaplecze logistyczne w postaci rewitalizowanych budynków: Fabryki Grohmana i sąsiadującej Hydroforni. Nasze działania wspierające innowacyjność mają uzupełniać ofertę strefową, być dodatkową zachętą inwestycyjną dla firm lokujących swoją działalność w regionie, a także dawać iskrę do rozwoju gospodarczego.

Na potrzeby Startup Spark dobraliśmy partnerów strategicznych w taki sposób, aby zróżnicować dostępne dla projektów branże i zaoferować akcelerację możliwie szerokiemu gronu startupów (projekty B2B, B2C, B2B2C). W założeniu, Startup Spark będzie rozwijany o współpracę z coraz większym gronem dużych przedsiębiorstw, również po okresie akceleracyjnym (m.in. inwestorzy ŁSSE).

Platformą łączenia startupów z firmami i źródłem informacji o Startup Spark jest (powstająca) strona internetowa http://startupspark.io/.

Inauguracja Startup Spark odbędzie się 9 grudnia w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

 

Źródło: ŁSSE