Realizacja innowacyjnego projektu UnitDoseOne usprawniającego procesy związane z dystrybucją leków pacjentom w szpitalach dały firmie Quizit rekomendację Urzędu Miasta Łodzi do Nagrody STARTUP_PL
Quizit realizuje projekt od ponad roku. Uzyskała na niego wsparcie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Szybka Ścieżka. Pokonała prawie 200 innych projektów i jako jedna z kilkunastu firm uzyskała wsparcie na kontynuację realizacji projektu. Założyciele spółki za jeden z sukcesów uważają też skompletowanie zaangażowanego zespołu inżynierów i programistów, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i który dzielnie tworzą projekt UnitDoseOne.
Z medycznym zacięciem
Spółkę założyli działający na łódzkiej scenie startupowej Jakub Musiałek i Stanisław Radomiński. Pierwszy z nich to informatyk z wykształcenia i powołania, ale także entuzjasta nowych idei. Prowadząc swoją pierwszą firmę – Pixel Technology – osiągnął status lidera rynku obrazowania radiologicznego w Polsce. Jego oprogramowanie obecne w ponad 200 szpitalach skutecznie konkuruje nie tylko z polską, ale także z zagraniczną konkurencją. Natomiast Stanisław Radomiński jest inżynierem mechatronikiem, który dotychczas jednak nie pracował w zawodzie. W swoim dorobku ma natomiast zbudowanie firmy doradczej, która zarządzała projektami na łączną kwotę ponad 200 mln zł, ale jest także współautorem Strategii Rozwoju Ulicy Piotrkowskiej. Podczas obecnie realizowanego projektu przydatne okazało się również doświadczenie w branży medycznej – przez kilka lat był wiceprezesem zarządu łódzkiej spółki Mercant – dystrybutora sprzętu medycznego i leków.
Pierwotnie firma Quizit została powołana jako spółka celowa do realizacji dwóch projektów: DrAnswer – rozwiązania dla uczelni medycznych, które służy do egzaminowania studentów, oraz aplikacji WWW i mobilnej dla cukrzyków (http://dzienniczek.lodzkie.pl) – na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Po zakończeniu obu projektów spółka popadła w marazm, jednak już od 2013 roku wśród jej założycieli zaczął kiełkować pomysł stworzenia systemu zarządzania lekami dla aptek zarówno szpitalnych, jak i komercyjnych. Pełną parą prace nad UnitDoseOne ruszyły w czerwcu 2015 roku. Po pierwszych prostych prototypach i testach projekt został ostatecznie wybrany do realizacji.
Odbiorcy czekają
Wcześniej podobny system próbowała stworzyć jedna z uczelni technicznych, ale zarzuciła nad nim prace. O tym, że jest on niezwykle potrzebny, świadczy to, że środowisko potencjalnych klientów i użytkowników wspiera rozwój produktu. Bardzo wiele osób z branży wspiera projekt i liczy na jego pomyślną realizację. – Służą nam radą i swoim wieloletnim doświadczeniem – z uznaniem mówi Stanisław Radomiński, jednak dodaje, że z powodu bardzo opóźnionej decyzji ze strony jednego z funduszy inwestycyjnych prace nad projektem się opóźniły. – Fundusz wycofał się z rozmów na dwa tygodnie przed podpisaniem umowy inwestycyjnej. Straciliśmy nie tylko trzy miesiące, które moglibyśmy poświęcić na rozmowy z innymi inwestorami, ale także zachwiało to płynnością finansową firmy – mówi Stanisław Radomiński.
Spółka Quizit postawiła sobie za cel doprowadzenie do sytuacji, w której zautomatyzowane systemy wydające leki dla pacjentów szpitalnych staną się standardem w jednostkach służby zdrowia, a nie tylko ciekawostką. Jej zdaniem przyczyni się to do realnej poprawy efektywności leczenia, przy jednoczesnym wzroście bezpieczeństwa pacjentów. Firma na pierwszym miejscu stawia użytkowników systemu. – Rozwiązania oparte są na założeniu, że mają być nie tylko użyteczne, ale także przyjazne dla osób z nich korzystających. Stąd przykładowo niespotykany w branży design urządzenia czy zaprojektowanie wielu układów praktycznie eliminujących pomyłki przy podaniu leku pacjentowi – mówi Stanisław Radomiński.
System doskonały
Projekt opracowywany przez Quizit polega na zbudowaniu pierwszego polskiego systemu typu unit dose. UnitDoseOne to kompletne rozwiązanie do przygotowania i dystrybucji zestawów leków indywidualnie przygotowanych dla danego pacjenta. Każdy lek jest zapakowany w odpowiednio oznaczoną saszetkę, tzw. dawkę jednostkową (stąd nazwa – unit dose). Urządzenie odpowiada na potrzeby rynku w zakresie eliminacji błędów przy wydawaniu leków. System optymalizuje gospodarkę lekami w szpitalu, wzmacnia nadzór i kontrolę nad wydawaniem leków, a także prowadzi do efektywniejszego wykorzystania czasu pracy personelu. Przynosi zatem wymierne korzyści w postaci konkretnych oszczędności finansowych.
Obecnie dystrybucja leków w szpitalach polega na ręcznym konfekcjonowaniu i wydawaniu leków. UnitDoseOne minimalizuje kluczowe problemy tego procesu, do których należą m.in.: pomyłki występujące w procesie przygotowania i podania leku pacjentowi (mogące prowadzić do powikłań, a nawet śmierci), zawyżone stany magazynowe oraz niekompletna dokumentacja lekowa, a także kradzieże leków oraz ich przeterminowanie.
UnitDoseOne, który usprawnia procesy wraz z jednoczesnym wdrożeniem licznych procedur związanych z logistyką lekową, pozwoli nie tylko na obniżenie kosztów działalności danej placówki, ale także na korzystne zmiany w sposobie dystrybucji leków oraz organizacji pracy.
Innowacyjne rozwiązania
Urządzenie projektowane przez firmę Quizit będzie znacząco różne od rozwiązań konkurencji. Przykładowo UnitDoseOne oferuje automatyczne sortowanie leków także w szklanych opakowaniach (ampułki, fiolki). Będzie wyposażony w inteligentny wycinak do leków blistrowanych, który pozwoli na automatyczne wycięcie leku nawet z nietypowych blistrów. System będzie także śledził każdą dawkę leku w szpitalu, na każdym etapie jego dystrybucji. Do pacjenta leki dotrą w inteligentnym pudełku, które będzie mogło być otwarte tylko przy jego udziale – każdy pacjent w szpitalu będzie miał odpowiednią do tego celu opaskę. System odnotuje moment dostarczenia leku oraz zapewni, że leki trafiły do właściwego pacjenta.
Innowacyjne jest również rozwiązanie bezpiecznego systemu transportu leków. Dzięki wykorzystaniu kaset, które zawierają już zapakowane saszetki z lekami, możliwe będzie transportowanie ich do właściwej szafy magazynowej (w szpitalu będzie mogło znajdować się nawet kilkanaście takich szaf). Oznacza to, że dotychczasowe apteczki oddziałowe w szpitalach będą mogły być zastąpione systemami automatycznego wydawania leków.
Plusem jest również wykorzystywanie możliwie najprostszych, ale sprawdzonych konstrukcji i technologii, odpornych na awarie. Przykładem tego jest budowa szafy magazynowej na bazie systemu dwuwymiarowego obsługiwanego przez poruszające się na szynach ramię. Pozwala to na budowę wąskiego urządzenia, a co za tym idzie, oszczędność miejsca oraz na dużą swobodę aranżacji w pomieszczeniu. Można na przykład ustawić szafy wydające pod ścianą, utrzymując w dalszym ciągu wolną przestrzeń w środku pomieszczenia czy korytarza.
Innowacyjny projekt UnitDoseOne ma obecnie szansę na zdobycie Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii specjalnej STARTUP_PL. Przyznawana jest ona przedsiębiorstwom, które istnieją na rynku nie dłużej niż pięć lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną.
Jarosław Zaradkiewicz