• 05

    12 2018

  • Jak określić współrzędne miejsca na biznes

Istnieje wiele obszarów, w których system GPS znajduje zastosowanie. Jednak podstawową dziedziną gospodarki, która bez nawigacji satelitarnej nie miałaby racji bytu, jest szeroko pojęta logistyka.

Możliwość bardzo precyzyjnego określenia współrzędnych geograficznych sprawia, że zastosowanie systemu GPS jest praktycznie nieograniczone. W transporcie – poza nawigacją, lokalizacją, komunikacją – szczególnie ważne są: zdalne sprawdzanie czasu pracy, system identyfikacji kierowców, inteligentne zabezpieczanie pojazdów i kontrola zużycia paliwa. W tych właśnie obszarach specjalizuje się łódzka firma VE Systems, którą założył Sebastian Reszpondek.

– Jestem rodowitym łodzianinem. Tutaj studiowałem, tutaj zdobywałem wiedzę i doświadczenie, które pozwoliło mi otworzyć własny biznes i systematycznie go rozwijać – mówi szef firmy, której specjalnością jest najbardziej elastyczny system monitoringu pojazdów GPS dostępny na rynku.

 

Flota pod nadzorem

System ten opiera się na nawigacji satelitarnej, zdalnej komunikacji między urządzeniami oraz wykorzystaniu internetu do wymiany danych biznesowych. VE Systems z powodzeniem funkcjonuje na rynku od 2010 roku. – Już w 2011 roku nawiązaliśmy współpracę z firmą NavTeq, dzięki temu gwarantujemy naszym klientom dostęp do najlepszych map całego świata – tłumaczy Reszpondek. – W ciągu ośmiu lat naszej działalności pozyskaliśmy ponad 1000 klientów w całej Unii. Obsługujemy kilka tysięcy pojazdów. Działamy na całym rynku europejskim, ze szczególnym naciskiem na rynek polski i brytyjski – dodaje. Najważniejszym osiągnięciem łódzkiej firmy jest usługa Trakero, czyli system wspomagający zarządzanie flotą pojazdów w firmie. Rejestruje rzeczywisty czas pracy kierowców, postoje oraz długość pokonanych tras. Pozwala na kontrolę terminowości dostawy towarów. Dodatkowym elementem jest możliwość kontroli gospodarki paliwowej dzięki pomiarowi paliwa. Współpraca z wysokiej klasy specjalistami sprawia, że usługa Trakero jest stale poszerzana i doskonalona. – Na początu 2012 roku otworzyliśmy własny dział badawczo-rozwojowy. Efektem prac naszego zespołu było urządzenie telemetryczne Skorpion – podstawa działania Trakero. Produkcja tych urządzeń odbywa się w Łodzi, tu gdzie kiedyś stały maszyny włókiennicze, a teraz stoją nowoczesne maszyny do montażu urządzeń elektronicznych – mówi prezes VE Systems.

 

Niebanalne rozwiązania dla transportu

Od 15 czerwca 2019 roku każdy nowy pojazd wykonujący usługi transportowe na terenie Unii Europejskiej musi być wyposażony w tak zwany inteligentny tachograf z systemem GPS. Dzięki czemu będzie można skontrolować pojazd bez zatrzymywania go. Pozwoli to ograniczyć przypadki naruszeń prawa oraz zwiększyć wykrywalność manipulacji, jakich obecnie dopuszcza się znaczna liczba przedsiębiorstw transportowych. – Wielu przedsiębiorców nie zamierza czekać do połowy przyszłego roku i już teraz sięga po innowacyjne rozwiązania – przekonuje Sebastian Reszpondek. Korzyści wynikające z zastosowania zdalnego odczytu tachografów to brak konieczności ręcznego odczytu danych i tak zwanych pustych przebiegów, czyli powrotu pojazdu do bazy po to, by odczytać pamięć tachografu oraz kart kierowców za pomocą czytników zewnętrznych.

Firma VE Systems stworzyła w tym celu internetowy system zarządzania tachografami eTachograf.pl. Pobieranie danych z tachografu na odległość jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i w znaczący sposób usprawnia procesy logistyczne w przedsiębiorstwie.

– Dysponent systemu otrzymuje narzędzie do odczytu danych z karty kierowcy lub pamięci tachografu cyfrowego. Odczyt nie wymaga ingerencji kierowcy, pojazd może być w dowolnym miejscu Europy, do którego dociera sygnał sieci bezprzewodowej. Co najważniejsze, pobieranie danych odbywa się w dowolnym czasie i miejscu, podczas jazdy lub postoju, nawet do 48 godzin po wyłączeniu zapłonu – tłumaczy prezes VE Systems. Istnieje również możliwość gromadzenia plików na serwerach i ich wielokrotnego pobierania przez uprawnione osoby.

 

Skuteczna ochrona przed kradzieżą

Istotną zaletą rozwiązań VE Systems jest fakt, że oferuje monitoring pojazdu w czasie rzeczywistym oraz pozwala na identyfikację kierowcy za pomocą tak zwanej pastylki lub specjalnej karty. Przed każdym uruchomieniem pojazdu kierowca musi przyłożyć taką pastylkę do czytnika, aby autoryzować zapłon. – Rozwiązanie jest powszechnie wykorzystywane w immobilizerach oraz domofonach. Niewielki czytnik mocowany przy desce rozdzielczej ma za zadanie odkodować identyfikator w formie pastylki, która posiada niepowtarzalny i niezmienialny kod – mówi Reszpondek. Wszelkie próby zagłuszania sygnałów GSM i GPS są natychmiast rozpoznane i przekazane do centrum alarmowego. Dodatkowo, dzięki akcelerometrowi 3D, każde poruszenie się pojazdu jest natychmiast rozpoznane. – To zabezpieczenie na przykład przed wrzuceniem motocykla na lawetę. W sytuacji alarmowej lub próby kradzieży włączy się syrena. Poza tym informacja jest natychmiast wysyłana do centrum monitoringu, czynnego 24h na dobę, oraz bezpośrednio do właściciela za pomocą e-maila lub SMS-a – podkreśla szef VE Systems. – Indywidualne rozwiązania chroniące przed kradzieżą są dedykowane także rowerom, w tym celu stworzyliśmy nową markę Shield.Bike. Zdecydowanie trafiliśmy w niszę, w której istnieje duże zapotrzebowanie na inteligentne urządzenia. Nasze produkty są unikalne, a jednocześnie mają szerokie zastosowanie nie tylko w pojazdach mechanicznych, lecz także w rowerach, zarówno tradycyjnych, jak i coraz popularniejszych w Europie rowerach elektrycznych. Było to widać w czerwcu tego roku na największych międzynarodowych targach informatycznych CEBiT w Hanowerze, gdzie nasze produkty spotkały się z żywym zainteresowaniem klientów z Niemiec, Holandii, Austrii, Norwegii i Szwecji – mówi Reszpondek. Firma oferuje też identyfikację kierowców poprzez przypisanie im indywidualnego kodu pastylki. Takie rozwiązanie umożliwia sprawdzenie, kto w danym czasie korzystał z pojazdu, oraz generowanie raportów dla poszczególnych kierowców, a nie tylko samochodów. Funkcja sprawdza się, gdy z jednego samochodu korzysta kilku kierowców lub gdy kierowca korzysta z kilku samochodów.

 

Plany na przyszłość

Jak zaznacza twórca VE Systems, nowe technologie podnoszą efektywność firm z sektora transportu i poza nim, dlatego zapotrzebowanie na produkty łódzkiej firmy będzie rosło. Przyszłością jest analiza danych dostarczanych na niemal każdym etapie użytkowania, pozwalająca ograniczyć koszty oraz kontrolować bezpieczeństwo. – Nasza firma jest w okresie bardzo dynamicznego rozwoju dzięki indywidualnemu podejściu do każdego klienta i wysokiej jakości usług. Znaleźliśmy swoje miejsce w BioNanoParku, nowoczesnym centrum badawczo-wdrożeniowym, będącym częścią Technoparku Łódź. W przyszłości chcemy się skupić na rozwoju systemu Trakero, rozszerzyć obszary monitoringu, na przykład o śledzenie przesyłek, a także wejść w nowe branże, między innymi vendingową (płatności dla maszyn) – podkreśla Sebastian Reszpondek. 


Ten oraz inne artykuły dostępne są w najnowszym nr 5 (21) 2018 Łódź Kreuje Innowacje.