• 04

    12 2018

  • Firmowi wybrańcy losu

O wsparciu, jakiego przedsiębiorcom na różnym etapie rozwoju udziela Polski Fundusz Rozwoju, rozmawiamy z Elizą Kruczkowską, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji.

 

Jakich umiejętności brakuje młodym przedsiębiorcom?

O ile mogą się oni poszczycić bardzo dobrymi umiejętnościami analitycznymi i technicznymi, to niestety nadal brakuje im kompetencji w zakresie budowania strategii biznesowej, rozwoju zespołu, marketingu czy ekspansji międzynarodowej.

 

Wtedy z pomocą wkracza PFR… Która branża może liczyć na największe wsparcie PFR?

Zakres odbiorców jest bardzo duży. Działają w różnych sektorach: od innowatorów przez start-upy, aż po firmy gotowe do ekspansji zagranicznej. By ułatwić im korzystanie z oferty całej Grupy PFR, stworzyliśmy portal startup.pfr.pl, który jest jedynym miejscem komunikacyjnym w internecie dla innowatorów, start-upów i młodych, innowacyjnych firm, które poszukują kapitału i wsparcia w ramach naszej działalności. Na stronie prezentowanych jest obecnie blisko 100 programów, z których mogą skorzystać zarówno przedsiębiorstwa z sektora IT/ICT, jak i firmy rozwijające projekty gamingowe, a także start-upy z branż takich, jak: e-commerce, mobile, fintech, edtech, IoT, AI i wiele innych.

 

A na jaką pomoc z Państwa strony mogą liczyć ci, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie?

Jest to przede wszystkim szeroko rozumiana edukacja kompetencji biznesowych, niezbędnych do odniesienia rynkowego sukcesu. Zidentyfikowaliśmy w tym zakresie pięć kluczowych obszarów, w których luka kompetencyjna jest największa. Obejmują one tworzenie zespołu, marketing, rozwój biznesu, relacje inwestorskie oraz zarządzanie produktem. Na tej podstawie stworzyliśmy dwie inicjatywy, skierowane do różnych grup odbiorców: Szkołę Pionierów PFR i Sieć Mentorów PFR.

 


Programy edukacyjne dla przyszłych przedsiębiorców i start-upów:

 

Szkoła Pionierów PFR – nowatorski program edukacyjny dla młodych, zdolnych ludzi, którzy w przyszłości mają szansę stać się przedsiębiorcami w branżach nowych technologii – od programistów, przez architektów, po naukowców z pierwszymi sukcesami.

Sieć Mentorów PFR – program mentoringowy skierowany do start-upów w początkowej i średniej fazie rozwoju, zespołów, które poszukują wsparcia w pracy nad najważniejszymi kompetencjami biznesowymi. Umożliwia on kontakt z ekspertami z różnych dziedzin, wsparcie podczas konkretnych wyzwań i możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia osób, które odniosły sukces biznesowy. Wśród nich znaleźli się między innymi Jędrzej Szcześniak – współzałożyciel Daftcode, Kacper Winiarczyk – CEE General Manager w ofo, Joanna Drabent – CEO i współzałożycielka Prowly, Marcin Szeląg – Partner w Innovation Nest, Michał Pękała – VP Growth z Docplanner.com, Katarzyna Kazior, Prezes Frisco.pl czy Michał Borkowski, CEO i co-founder Brainly.


 

Kolejnym filarem naszej działalności są inicjatywy skierowane do twórców wynalazków lub osób mających ciekawe pomysły biznesowe na wykorzystanie nowatorskich rozwiązań i potrzebujących wsparcia do wprowadzenia ich w życie lub dalszego rozwoju. W tym celu uruchomiliśmy program Dobry pomysł, z myślą o osobach, które zajmują się działalnością innowacyjną w czasie wolnym, lub o tych, które nie mogą liczyć na wsparcie własnych organizacji w rozwijaniu oraz komercjalizowaniu wynalazków i projektów.

 

Jednym z podstawowych problemów przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność są finanse, a właściwie ich brak. Czy PFR wspiera młodych biznesmanów również w tym zakresie?

Powołaliśmy do życia PFR Ventures, podmiot zarządzający funduszami funduszy, zapewniający finansowanie zwrotne poprzez fundusze VC oraz grupy aniołów biznesu innowacyjnym MŚP na różnych etapach rozwoju. Program PFR Starter FIZ, w ramach którego obecnie współpracujemy z sześcioma funduszami, wspiera firmy na najwcześniejszym etapie ich drogi – nawet jeszcze przed pierwszą komercyjną sprzedażą.

 

Firma wystartowała i zaczyna się drugi etap – utrzymanie jej na rynku. Czy PFR posiada ofertę dla już działających małych, średnich i dużych firm?

Małe, średnie i duże firmy są najszerzej reprezentowane, jeśli chodzi o programy tworzone w ramach Grupy PFR. Istotne jest dla nas, by wspierać firmy na każdym etapie ich rozwoju i pomagać tym, które wyszły już poza etap pomysłu czy prototypowania. W swojej ofercie posiadamy szereg inicjatyw dla tych właśnie biznesów – począwszy od programów akceleracyjnych, przez szeroko rozumiane doradztwo i szkolenia, aż po finansowanie i ubezpieczenia należności.

 

Na jakie dofinansowanie mogą liczyć te firmy?

W ramach kredytu na innowacje technologiczne, prowadzonego przez BGK, firmy mogą liczyć nawet na 6 mln zł dofinansowania. Premia technologiczna może być przeznaczona między innymi na zakup i zastosowanie nowej technologii lub wdrożenie własnej, w wyniku której wprowadzone zostaną na rynek nowe lub udoskonalone produkty, procesy lub usługi. Natomiast na utworzenie nowego miejsca pracy firmy mogą się ubiegać o pożyczkę na rozwój firmy.

Swoje działania kierujemy również do firm prowadzących prace badawczo-rozwojowe. Wsparcie w tym zakresie oparte jest zarówno o finansowanie (nawet do 20 mln zł; wydatki inwestycyjne, a także koszty eksperymentalnych prac rozwojowych oraz usług doradczych), jak i sfinansowanie działania, związane z ochroną własności przemysłowej (program PARP: Finansowanie Ochrony Własności Przemysłowej, Badania na rynek).

 

Co decyduje o tym, że nowe przedsięwzięcie odniesie sukces – prace z zakresu badań i rozwoju czy może działania marketingowe?

Kluczem do sukcesu jest umiejętne połączenie tych dwóch stref. Produkt – nawet najlepszy – nie będzie sprzedawał się bez odpowiedniej promocji i działań marketingowych. Współczesne kanały komunikacji dają w tym względzie ogromne możliwości, ograniczone jedynie kreatywnością i pomysłowością marketingowców.

 

Jakie warunki muszą być spełnione, aby współpracę pomiędzy start-upami i firmami już istniejącymi uznać za owocną?

Jak udało się udowodnić dzięki działalności programów akceleracyjnych Scale Up, uruchomionych w ramach programu Start In Poland, współpraca między młodymi przedsiębiorstwami, a tymi, które już dłużej funkcjonują na rynku, jest nie tylko możliwa, lecz także korzystna dla obu stron. Operatorom i samym start-upom udało się zmienić wizerunek polskich korporacji i wspólnie udowodnić wagę współpracy dwóch podmiotów, które – wydawałoby się – pochodzą z dwóch zupełnie odrębnych światów. Duże firmy natomiast mogły skorzystać z najnowszych i najbardziej innowacyjnych produktów rozwijanych na naszym rynku. Dodatkowe działania w tym zakresie to między innymi konkurs „ARP Innovation Pitch”, w ramach którego młode firmy otrzymują szansę na zaprezentowanie swoich rozwiązań korporacjom i Spółkom Skarbu Państwa. Jest również Platforma Transferu Technologii, czyli mechanizm łączący podmioty zainteresowane nowymi technologiami ze start-upami, które mogą je dostarczyć.

 

Czy PFR jest w stanie ułatwić młodym firmom start na trudnych zagranicznych rynkach?

Firmom, które chcą rozpocząć działalność eksportową, oferujemy przede wszystkim wsparcie Zagranicznych Biur Handlowych PAIH. To sieć przedstawicielstw, których zadaniem jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, jak również przyciąganie inwestorów do Polski. Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia ZBH już w 70 lokalizacjach, w tym między innymi w San Francisco, Singapurze, Meksyku czy Szanghaju. Dodatkowo, umożliwiamy im bezpłatne prezentowanie swoich materiałów reklamowych na najważniejszych targach i konferencjach biznesowych organizowanych na całym świecie oraz – w ramach inicjatywy Polskie Mosty Krzemowe – pozyskanie kompleksowego wsparcia ekspertów zewnętrznych w wypracowaniu oraz wdrożeniu strategii wejścia na zagraniczny rynek. Zapewniamy również ubezpieczenia należności dla firm, które chcą zabezpieczyć swoją działalność na rynkach krajów podwyższonego ryzyka, a także finansowanie w ramach programów PFR KOFFI FIZ oraz PFR NCBR CVC.

Dziękujemy za rozmowę. 


Ten oraz inne artykuły dostępne są w najnowszym nr 5 (21) 2018 Łódź Kreuje Innowacje.