• 03

    06 2015

  • Fundusze Europejskie: Nowe rozdanie. Młodzi przyszłością biznesu

Większość dochodu narodowego tworzą w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa. Wiele z nich to firmy zakładane i prowadzone przez młodych ludzi. Wspieranie ich – zarówno w fazie planowania i zakładania, jak i prowadzenia oraz rozwoju – to najlepsza inwestycja w innowacyjną gospodarkę.
Spory udział we wspieraniu młodego biznesu mają fundusze unijne. Podobnie jak w poprzednich latach, także teraz w programie regionalnym na lata 2014-2020 przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej kandydaci na biznesmenów mogą korzystać ze środków unijnych. Młodzi ludzie zakładający firmy będą mogli uzyskać m.in. niskooprocentowane pożyczki, ponadto działania wspomagające – w postaci specjalistycznych usług – oferują małym i średnim przedsiębiorstwom instytucje otoczenia biznesu (np. inkubatory przedsiębiorczości, w tym akademickie).
Środki z dotychczasowego Programu Kapitał Ludzki w rozdaniu na lata 2014-2020 zastąpiono dwoma źródłami dofinansowania. Na dotacje i pożyczki w ramach programów regionalnych mogą liczyć te osoby zakładające firmę, które ukończyły 29 lat. Młodsi – do 29. roku życia – mogą się natomiast ubiegać o dotacje w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój oraz pożyczki w programie krajowym Banku Gospodarstwa Krajowego.
„Biznesowa młodzież”, która ubiegać się może o wspomnianą wyżej pomoc, to osoby w wieku 15-29 lat, które nie pracują i nie uczą się. O środki mogą się starać bez względu na to, czy są, czy też są nie zarejestrowane w urzędzie pracy jako poszukujące pracy.
Dofinansowanie będzie mogło być przyznane, oczywiście, dopiero po pierwszym etapie analizy, która pozwoli opracować indywidualny plan działań dla każdego kandydata i zbadać sensowność jego oferty z punktu widzenia korzyści dla rynku pracy. Może się bowiem okazać, że lepszą formą pomocy jest skierowanie potencjalnego uczestnika projektu do podjęcia pracy, stażu zawodowego lub szkolenia. Tutaj także młodzi ludzie, zwłaszcza ci w wieku 25 lat i więcej, będący w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, mogą liczyć na wsparcie przewidziane w Programie Regionalnym Województwa Łódzkiego. Oczywiście, jeśli będą chcieli podnieść swoje umiejętności, czy to w dziedzinie szeroko rozumianej informatyzacji, czy to w znajomości języków obcych. Dlaczego akurat w tych dziedzinach? Bo to takie kwalifikacje, bez których przymiarka do innowacyjnego i konkurencyjnego biznesu raczej się nie uda.
Wsparcie dla młodych kandydatów na biznesmenów może dodatkowo obejmować także szkolenie przygotowujące do prowadzenia firmy oraz tzw. wsparcie pomostowe (w początkowym okresie jej działania).
Wspomnieć przy okazji warto, że osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą mają też szansę na pomoc z funduszy krajowych. To pożyczki w programie Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie”. Koordynuje je Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. We wspomnianym programie przewidziano bądź pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bądź pożyczkę na utworzenie miejsca pracy.
Warto też wiedzieć, że młody biznesmen może się ubiegać o umorzenie części pożyczki na podjęcie działalności, o ile miejsce pracy zostanie utrzymane przez co najmniej rok.
W staraniach o kredyty pomagają pośrednicy finansowi.
Gdzie zaś szukać informacji i pomocy w pozyskiwaniu Funduszy Europejskich – patrz poniżej: KONTAKT Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl Główny Punkt Informacyjny: Łódź – tel.: 42 663 31 07, e-mail: GPILodz@lodzkie.pl

Źródło –