Jarosław Józefowicz, Piotr Voelkel oraz Jarosław Kuba to laureaci czwartej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Gościem honorowym gali Oscarów biznesu był prezydent Bronisław Komorowski.
W czwartej edycji nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta przedstawiciele świata biznesu nagrodzeni zostali w trzech kategoriach: sukces, wizja i innowacja, a także działalność społeczna. Laureatów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów biznesowych w Polsce wybierała kapituła, w skład której wchodzą reprezentanci środowisk gospodarczych, społecznych, artystycznych oraz mediów. Wśród nich są m.in. prof. Leszek Balcerowicz, prof. Michał Kleiber i Mariusz Walter.
W kategorii „Sukces” nagrodzono wieloletniego prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosława Józefowicza. Kapituła doceniła go za determinację w dążeniu do celu i trafne decyzje biznesowe, a także za „umiejętność prowadzenia odpowiedzialnego biznesu na skalę międzynarodową, gdzie skutecznie konkuruje z globalnymi potentatami, jednocześnie poprawiając jakość życia swoich klientów”.
W kategorii „Wizja i Innowacja” nagrodę odebrał Piotr Voelkel, twórca firm z grupy Vox działających w branży wykończenia i aranżacji wnętrz, ale także mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Kapituła przyznając mu nagrodę, doceniła „innowacyjny, kreujący nowe standardy, humanistyczny sposób prowadzenia przez niego biznesu, a jednocześnie zaangażowanie w sferę praktycznej edukacji, w tym zawodowej”.
Nagrodę w kategorii „Działalność Społeczna” otrzymał Jarosław Kuba, który związany jest ze Stowarzyszeniem „Bałt” i od wielu lat działa społecznie w woj. świętokrzyskim. Kapituła przyznając mu nagrodę, doceniła wagę zainicjowanych przez stowarzyszenie przemian społeczno-ekonomicznych. – W wyniku działań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „Bałt” mieszkańcy gminy własnymi siłami stworzyli od podstaw największe centrum rozrywki w Polsce (m.in. Park Jurajski), a gmina stała się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez ponad 500 tys. turystów rocznie” – wskazano w uzasadnieniu.
Zwycięzcy konkursu otrzymali statuetki autorstwa Alexandry Wejchert oraz 100 tys. zł nagrody pieniężnej.
Honorowym gościem gali był prezydent Bronisław Komorowski. – Prezydent, jeżdżąc po całym świecie, poznaje i kolegów prezydentów, i różne sytuacje, ale także poznaje ambasadorów Polski. I muszę państwu powiedzieć – z całym, największym szacunkiem dla ambasadorów – że jestem głęboko przekonany, iż najlepszym ambasadorem Polski jest polska gospodarka z jej sukcesami, ale także z ludźmi, którzy te sukcesy reprezentują, stanowią najlepszą wizytówkę kraju. To jest prawdziwa przyjemność – jeździć i słyszeć takie komplementy pod adresem Polski i pod adresem polskich osiągnięć gospodarczych – powiedział Komorowski.
– Myślę, że wszyscy przeżywamy głęboką satysfakcję z tych niebywałych zmian, które się stały naszym udziałem, a także i za naszą sprawą się dokonały. I myślę, że tym wszystkim ludziom, którzy tworzyli tę nową rzeczywistość, a także tym wszystkim, którzy dzisiaj z niej korzystają, jest poświęcona nagroda imienia Jana Wejcherta – dodał.
Kapituła konkursu zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej, którą po raz pierwszy wręczono organizacji, a nie pojedynczej osobie. Otrzymało ją Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny za doprowadzenie do powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz pokazanie jak może „skutecznie i ponad podziałami przebiegać współpraca strony publicznej, prywatnych darczyńców i organizacji społecznych”.
Polska Rada Biznesu została założona w 1992 r. Jest organizacją skupiającą właścicieli i prezesów największych firm polskich i działających w Polsce. Jan Wejchert był współzałożycielem firmy ITI, a później telewizji TVN. Zmarł w 2009 r.
Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to jedne z najbardziej prestiżowych nagród biznesowych w Polsce. Przyznawane są ludziom, którzy poprzez swoją działalność w sposób trwały i skuteczny zmieniają na lepsze otaczający nas świat. Osiągają to poprzez swoją działalność biznesową, naukową lub społeczną.
Wartości, które przyświecają Nagrodzie, ujęte są w trzech słowach: ”Wierzyć. Działać. Dawać”. Wartości te odpowiadają trzem kategoriom, w których przyznawana jest Nagroda: kategoria „Sukces”, „Wizja i Innowacja” oraz „Działalność Społeczna”.
Źródło – Forbes