• 24

    04 2015

  • Piknik naukowy

Fascynujące eksperymenty fizyczne i chemiczne, zabawa w kryminologa, podglądanie drobnoustrojów, tworzenie biżuterii z filcowanej wełny – najbliższy weekend w Manufakturze to czas dla tych, którzy lubią wiedzieć i umieć. Za sprawą pikniku naukowego w ramach XIII edycji Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki będzie też można wybrać się w podróż wspomnień do czasów PRL-u lub w przyszłość z robotami Bioloid i Robonova1.

Piknik naukowy gościć będzie na rynku Manufaktury przez sobotę i niedzielę (20 i 21.04). Od godz. 10:00 do 18:00 młodsi i starsi miłośnicy wiedzy będą mogli wziąć udział w eksperymentach, przyglądać się pokazom, przysłuchiwać się wykładom.

Na przykład, dzięki prezentacji Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, publiczność obserwować będzie pokazy programowania urządzeń mikroprocesorowych i poczynania robotów humanoidalnych, a także sprawdzi możliwości robotów mobilnych klasy mini sumo.

Dla miłośników wiedzy o przeszłości Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało prezentację „Wspomnienia z uśmiechem – historia PRL oczami współczesnych”, która przez zabawy i konkursy opowie o życiu codziennym tamtych czasów, o zakupach na kartki czy kultowych produktach epoki, jak telewizor Rubin, czy proszek do prania IXI. Nie zabraknie też najsłynniejszych cytatów z epokowych filmów i bohaterów w strojach bikinarza, milicjanta, czy hippisa.

Z kolei Sekcja Zoologii Bezkręgowców Koła Naukowego Biologów przekonywać będzie, że przerażające ptaszniki, karaczany i modliszki przy bliższym poznaniu okazują się być całkiem sympatyczne. Będzie też coś dla odważnych – degustacja smażonych na miejscu larw chrząszczy. Miłośników zwierząt zainteresuje też propozycja Sekcji Ekologii Zwierząt przy Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców, która zaprezentuje rodzime, ale i zagraniczne gatunki ryb, węży, żółwi, czy jaszczurek.

Dla tych, którzy lubią rozwiązywać zagadki Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego przygotował grę miejską, polegającą na rozwiązywaniu zadań w pięciu stacjach rozlokowanych w różnych miejscach na terenie Manufaktury. Żeby wziąć w niej udział trzeba skontaktować się z agentami wyposażonymi w identyfikatory „Filozoficzna Gra Miejska” w sobotę w godz. 11:00-14:00, a w niedzielę w godz. 12:00-15:00.

Z przygotowanych przez Uniwersytet Łódzki ekspozycji dowiemy się jeszcze jak bada się grupy krwi, na czym polega zarządzanie zasobami ludzkimi, jak wydobyć olejki ze skórki pomarańczy do własnej roboty perfum, co to jest „Biochemia Sherlocka Holmesa”i wielu innych ciekawostek.

Równie różnorodne są propozycje przygotowane przez Politechnikę Łódzką. Studenci z Koła Naukowego Elektroniki Praktycznej i Mikroelektroniki w pokazach: „WRC – warcy, rycy, cescy” zaprezentują różnego typu urządzenia: wyświetlacz widmowy, czterośmigłowiec, pionowzlot – miniaturowy samolot ze zdolnością pionowego startu, czy zdalnie sterowany pojazd spalinowy. Z kolei Koło Naukowe SKaNeR przy Instytucie Automatyki Politechniki Łódzkiej przygotuje pokazy robotów Line Follower oraz robotów Sumo.

Są tacy, którzy twierdzą, że pierwszy milion trzeba ukraść. Enactus z Wydziału Organizacji i Zarządzania ekonomiczną grą edukacyjną udowodni, że do prawdziwego życiowego sukcesu wystarczy przedsiębiorczość. Natomiast propozycja Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów skierowana jest do miłośników oryginalnych, własnoręcznie zdobionych tkanin. Warsztat z wykorzystaniem techniki Shibori pozwoli uczestnikom zaprojektować i wykonać oryginalne wzory na torbach, garderobie – białych podkoszulkach, czy trampkach. Łasuchy powinny odwiedzić stoisko „Biotechnologia w 5 smakach”, gdzie z prezentacji, przygotowanych przez studentów Kół Naukowych Ferment i Kollaps dowiedzą się jak zrobić w domu kefir, pieczywo gryczane czy żelki z alginianu.

W czasie pikniku zaprezentują się też studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Młodzi medycy zrzeszeni w IFMSA Poland Oddział Łódź zaprezentują jeden ze swoich najbardziej znanych projektów – Szpital Pluszowego Misia, który oswaja dzieci w wieku przedszkolnym z lekarzem, szpitalem i badaniami. Ale to nie jedyna ich propozycja – projekt „Bezpiecznie na słońcu” nauczy dzieci i starszych bezpiecznego opalania. Dla dorosłych studenci przygotowali „Antitobacco”, czyli pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz przybliżenie tematyki szkodliwego wpływu palenia na zdrowie, a także „Festiwal Zdrowia” – pomiary stężenia glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego i stężenia tkanki tłuszczowej w organizmie.

O artystyczne doznania w czasie pikniku zatroszczy się Akademia Muzyczna im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi. Przygotowany przez nią „Prakrzyk. Performance” opowie o krzyku, jako jednym z najbardziej pierwotnych sposobów komunikacji.

Swoją prezentację w czasie pikniku przygotował też producent sprzętu marek Bosch i Siemens BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, który w Łodzi posiada trzy fabryki, Centrum Badań i Rozwoju suszarek do ubrań, Centrum Usług Wspólnych oraz Centrum Logistyczne. Celem prezentacji jest przedstawienie wymiaru inżynierskiego nauki i techniki, stąd eksperymenty naukowe związane z pracą inżyniera produkcji oraz inżyniera designera, czy pokazy testów urządzeń.

O zabawne eksperymenty zatroszczyło się natomiast Experymentarium, które w czasie pikniku naukowego zaprasza wszystkich – małych i dużych Einsteinów do siebie.

Łódzcy naukowcy przygotowali dla publiczności kilkadziesiąt prezentacji doświadczeń naukowych, ekspozycji, które wypełnią czas publiczności w oba dni pikniku.

Piknik naukowy jest już tradycyjnie kulminacyjnym punktem Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Jego tegoroczna XIII już edycja to tygodniowe święto nauki, składające się z 400 imprez przygotowanych głównie przez pracowników i studentów łódzkich szkół wyższych, ale także przez instytuty naukowe, muzea, stowarzyszenia naukowo-techniczne, a także niektóre instytucje i przedsiębiorstwa. Organizatorem festiwalu jest Łódzkie Towarzystwo Naukowe, a szczegółowy program festiwalu i pikniku znaleźć można pod adresem: www.festiwal.lodz.pl.