• 28

    04 2015

  • Dotacje unijne dla kogo?

Wsparcie na założenie firmy dostępne jest w programach:  Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój, we wszystkich Programach Regionalnych oraz w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.Regionalne Programy

Kto może skorzystać?

Wsparcie w formie bezzwrotnej dotacji będzie udzielane osobom w trudnej sytuacji na rynku pracy, które doświadczają największych trudności związanych z uzyskaniem i utrzymaniem zatrudnienia. Chodzi tu np. o osoby po 50 roku życia,  osoby bez kwalifikacji zawodowych, długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnością, kobiety, a także inne grupy w zależności od województwa. Odrębne programy są realizowane przez każde województwo, w związku z tym w każdym regionie mogą obowiązywać inne zasady. W niektórych programach przewiduje się wsparcie nawet na poziomie 50 000 zł. Dofinansowania będą przyznawane przez Operatorów Wsparcia, czyli instytucje wybrane specjalnie w tym celu.

Na jaki cel?

Wsparcie będzie miało formę dotacji bezzwrotnych na założenie działalności gospodarczej. Na tym pomoc się nie kończy – osoby chcące otworzyć firmę mogą liczyć na doradztwo i szkolenia  przygotowujące do uruchomienia oraz utrzymania działalności. Jeżeli w konkretnym województwie osoba chcąca otworzyć działalność nie kwalifikuje się do grupy znajdującej się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, również może liczyć na pomoc. Dla takich osób przewidziano możliwość skorzystania z preferencyjnych pożyczek.

Program Wiedza Edukacja Rozwój  

Kto może skorzystać?

Program wspiera  ludzi młodych, poniżej 30 roku życia, którzy nie mają pracy i nie kształcą się.

Na jaki cel?

Dostępne będą dotacje na utworzenie własnej firmy. Przewidziano także doradztwo i szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo zaplanowano też wsparcie pomostowe. Wspracie i dofinansowanie przyznawane będą przez Powiatowe Urzędy Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, partnerów społecznych, organizacje pozarządowe lub niepubliczne agencje zatrudnienia. W pierwszej kolejności to te instytucje same uzyskają dofinansowanie, żeby w drugim etapie móc przyznawać dotacje i pomagać osobom planującym założenie firmy.

Program Inteligentny Rozwój

Kto może skorzystać?

Program pomaga osobom realizującym projekty innowacyjne. Będzie wspierał m.in. powstawanie i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up w oparciu o nowe pomysły. Służyć temu będzie poddziałanie Inwestycje w innowacyjne start-upy Starter.

Na jaki cel?

Będzie można uzyskać pomoc w formie konsultacji w instytucji działającej na rzecz wsparcia przedsiębiorczości. Będą to wybrane inkubatory przedsiębiorczości akademickiej, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii, parki naukowo-technologiczne itp. Młodym przedsiębiorstwom utworzonym w celu komercjalizacji innowacyjnego rozwiązania, pośrednicy finansowi będą dostarczać kapitał w zamian za udziały/akcje. Pozwoli to uruchomić produkcję lub rozpocząć świadczenie usług (tzw. Starter). Starter zakłada trzy etapy wsparcia

  • preinkubację,
    a następnie dwa etapy wsparcia kapitałowego:
  • wsparcie wczesnego rozwoju firmy,
  • jeśli pomysł na firmę sprawdzi się – wsparcie na dalszym etapie, pod warunkiem współpracy także z koinwestorem prywatnym (aniołem biznesu, inwestorem branżowym, funduszem Venture Capital).

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Program pomaga osobom, które chcą uruchomić pozarolniczą działalność gospodarczą na obszarze wiejskim (osobom zarejestrowanym w KRUS lub ZUS, które spełniają szczegółowe wymogi określone w Programie).Warunkiem ma być także utworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy (w co wliczone będzie także samozatrudnienie osoby, która uruchomi działalność)

PAMIĘTAJ!

Brak własnych funduszy nie oznacza, że musisz zrezygnować z marzeń o własnym biznesie!