• 09

    04 2015

  • Koniec ery 9-17?

Czy wiesz, że 8-godzinny czas pracy obowiązuje w Polsce od 1919 roku? Jeszcze na początku XX wieku pracownicy fizyczni spędzali w fabrykach kilkanaście godzin na dobę. Dla nich zmiana, jaką było ograniczenie czasu pracy była prawdziwą rewolucją! A dzisiaj, prawie sto lat później nadchodzi kolejna.

 

W XXI wieku coraz mniej jest fabryk, a coraz więcej biur. Biznesem rządzą nowe technologie. Maile sprawdzamy za pomocą laptopa, tableta czy smartfona, praktycznie w każdym miejscu na ziemi. Spotkania z kontrahentami z drugiego końca globu prowadzimy online – z pomocą przychodzą nam komunikatory internetowe. Tryb pracy 9-17 na naszych oczach odchodzi do lamusa.

 

W pracy, choć poza nią

Jak przewiduje Dan Schawbel, twórca WorkTrends.com, współautor amerykańskiego badania „2015 Workplace Flexibility Study” najbliższe miesiące to czas, który pracodawcy powinni wykorzystać na stworzenie rozwiązań umożliwiających pracę zdalną. Tym bardziej, że wyniki raportu są miażdżące. Pokazują one, że aż 20% pracowników ponad 20 godzin tygodniowo spędza poza biurem zajmując się… własnymi sprawami.

 

Młodzi stawiają na elastyczność

Dan Schawbel podkreśla również, że nowe technologie wymagają od pracowników zaangażowania w trybie 24h/7. Młode pokolenia – generacje Y oraz Z, które z impetem wkraczają na rynek pracy dość sprawnie przystosowuje się do tego trendu, ale na swoich warunkach.

Uważam, że pracodawcę powinno interesować to jak wykonam swoją pracę, a nie – gdzie to zrobię. Żyjemy przecież w świecie mobile – mówi Krzysztof, copywriter z Krakowa.

Elastyczność, jest szczególnie ważna w zawodach, w których od pracowników wymaga się dużej kreatywności i pomysłowości. Myślę, że łatwiej o nią w kawiarni, parku czy przy domowym ogródku, niż boksie z biurkiem w wielkim szklanym biurowcu – dodaje Ania, młoda specjalistka ds. komunikacji w międzynarodowym wydawnictwie.

Z szacunków przygotowanych przez The Business and Professional Women’s Foundation wynika, że do 2025 roku dzisiejsi młodzi pracownicy (urodzeni po 1982 roku) będą stanowić, aż 75% wszystkich pracowników. Co oznacza to dla pracodawców? Prawdopodobnie spore zmiany.

 

Flexi jest opłacalne

O ile korzyści, jakie z elastycznego czasu pracy wynosi pracownik wydają się jasne – oszczędności w dojazdach do pracy, większa elastyczność, możliwość łączenia ze sobą w swobodny sposób pracy i życia prywatnego … to warto pamiętać, że korzysta z niej również pracodawca. Jak?

1. Oszczędność – zamiast wynajmować ogromne biuro, w którym pracownicy będą spędzać 8 godzin dziennie, można wynająć dużo mniejsze, w którym zespół będzie przebywać zamiennie i na przykład raz w tygodniu spotykać się na spotkaniach statusowych

2. Budowanie relacji z klientami i partnerami biznesowymi – czas, który pracownicy poświęcają na dojazd do biura, mogą przeznaczyć na przykład na poranne śniadanie z ważnym kontrahentem. Takie spotkania promują między innymi menedżerowie z Doliny Krzemowej, którzy ważne rozmowy i negocjacje chcą prowadzić mając … świeżą głowę.

3. Zwiększenie realnego czasu pracy i produktywności – według badań przeprowadzonych przez amerykańską organizację BenefitsPro, aż 55% z mobilnie zatrudnionych poświęca na służbowe obowiązki nawet 10 godzin tygodniowo więcej, niż Ci zatrudnieni w tradycyjny sposób, a aż 12% pracowników – nawet 20 dodatkowych godzin. Co ciekawe, aż 37% z nich pracuje w trakcie lunchu lub … w nocy. Dlatego wprowadzenie elastycznego czasu pracy przekłada się na zwiększenie produktywności pracowników – po prostu wybierają oni czas pracy, który najbardziej odpowiada ich przyzwyczajeniom i możliwościom organizmu.

4. Mniejsza rotacja pracowników – coraz częściej pracownicy nie mogąc pogodzić życia zawodowego i prywatnego po prostu… rezygnują z tego pierwszego. Wprowadzenie elastycznego czasu pracy pozwala wyeliminować ten problem, zapewniając wyższy wskaźnik retencji i umożliwiając pracownikom realizować się zarówno w pracy jak i w domu.

5. Większe zaangażowanie i satysfakcja z pracy. Jak pokazują liczne badania, elastyczny czas pracy jest jednym z pożądanych pracowniczych benefitów. Wdrożenie takiego rozwiązania zwiększa zadowolenie pracujących i sprawia, że są oni bardziej zaangażowani w wykonywane obowiązki.

 

Jeśli więc, zabieracie się do rozmowy o elastycznym czasie pracy z Waszym szefem, spróbujcie ugryźć temat od drugiej strony i pokażcie co on zyska na tej zmianie. A zyska całkiem sporo, nie uważacie?

 

Źródło – Pracuj.pl