• 17

    10 2018

  • Od planu do realizacji

Jeszcze kilka lat temu o 5G mówiło się jako o technologii przyszłości. Dziś proces jej wdrażania staje się faktem. W 2025 roku siecią 5G zostaną objęte wszystkie największe europejskie miasta. Na razie jest ona dostępna w zaledwie dwóch ośrodkach – w fińskim Tampere i w stolicy Estonii, Tallinie. Ruszają też próby jej wdrożenia w innych krajach, także w naszym.

 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że do pilotażu tej technologii w Polsce wybrano właśnie Łódź – mówi Robert Kolczyński, dyrektor Wydziału ds. Zarządzania Projektami w Departamencie Architektury i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi. – Z jednej strony to dla nas ogromne wyzwanie, z drugiej zaś – szansa na rozwój miasta i regionu, a w przyszłości całego kraju – dodaje.

Podpisany został list intencyjny o współpracy w zakresie realizacji testów sieci 5G w Łodzi. Stronę rządową będą reprezentowali: minister cyfryzacji Marek Zagórski, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy. Pozostali sygnatariusze to: Miasto Łódź, Instytut Łączności, Politechnika Łódzka, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Ericsson, Nokia Solutions And Networks, Huawei Polska, Exatel, Orange Polska, T-Mobile Polska S.A., P4, Polkomtel i Netia.
Każdej ze stron zostaną powierzone zadania związane z wprowadzeniem technologii piątej generacji. – Łódź zobowiązała się do przeprowadzenia analizy zapotrzebowania na usługi oparte na sieci 5G w mieście, a także do wspierania uczestników procesu inwestycyjnego dotyczącego uruchomienia instalacji testowych na jego terenie – podaje Robert Kolczyński. – Do naszych zadań będzie również należało przygotowanie raportu podsumowującego udział w testach wraz z rekomendacjami dotyczącymi wspierania wdrażania sieci 5G przez jednostki samorządu terytorialnego wylicza. Realizacja tego projektu wymaga wręcz perfekcyjnej koordynacji i współdziałania wszystkich stron. – Wynika to z konieczności zapewnienia komplementarności działań administracji publicznej w zakresie wdrażania sieci 5G oraz koordynacji działań podmiotów prywatnych w tym zakresie – mówi Robert Kolczyński. – Oczywiście, wiodącą rolę w całym procesie ma minister cyfryzacji – podkreśla.

Do obowiązków instytucji rządowych będzie należało m.in. przeprowadzenie analizy zapotrzebowania przedsiębiorców na konkretne usługi działające w sieci 5G, przygotowanie i przeprowadzenie procesu legislacyjnego dla zmian prawnych niezbędnych dla wdrożenia sieci oraz jej wykorzystania w polskim przemyśle. Poza tym konieczne będzie udostępnienie częstotliwości radiowych na potrzeby przeprowadzenia testów.
Dużą rolę do odegrania w kontekście implementacji 5G będzie miała również Politechnika Łódzka. Jako jednostka naukowa stworzy m.in. szczegółowy opis testów sieci 5G w Łodzi wraz z propozycją konkretnych zastosowań, a także opracuje koncepcję testów sieci na terenie swojego kampusu.

Z kolei Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została zobowiązana do zaangażowania należących do niej podmiotów do testów konkretnych rozwiązań opartych na 5G.

Przeprowadzenie pilotażu technologii piątej generacji w Łodzi nie byłoby możliwe bez ścisłej współpracy z operatorami sieci, którzy na potrzeby testów udostępnią nie tylko niezbędne urządzenia, lecz także całą infrastrukturę. Dodatkowo cały proces wesprą zatrudnieni u operatorów najlepsi fachowcy.

– Proces przeprowadzenia pilotażu technologii 5G jest przemyślany i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach – mówi Robert Kolczyński. – Wierzę, że odniesiemy sukces – podsumowuje. •


 

Ten oraz inne artykuły dostępne są w nr 4 2018 Łódź Kreuje Innowacje.