• 22

    10 2018

  • Technologia, która zmieni życie

5G to nowy standard sieci komórkowej, który zapewni szybsze łącza komunikacji i większą pojemność sieci. Znawcy tematu twierdzą, że spowoduje on rewolucję technologiczną. Zmiany dotkną wielu dziedzin gospodarki. Pojawią się nowe perspektywy dla sektora produkcyjnego, dystrybucji energii, bezpieczeństwa publicznego, a nawet – dla transportu czy ochrony zdrowia.

Zgodnie ze strategią przyjętą w styczniu bieżącego roku przez Ministerstwo Cyfryzacji, Łódź będzie pierwszym miastem, które zostanie objęte siecią 5G. Technologia ta znajdzie zastosowanie w takich usługach jak smart building, system naprowadzania na miejsca parkingowe, innowacyjny system oświetlenia, lokalne aplikacje wspierające mieszkańców, Elektroniczny System Sterowania Ruchem czy mapa jakości powietrza w czasie rzeczywistym.

ZARZĄDZANIE MIASTEM

Łódź już przygotowuje się do zaimplementowania systemu piątej generacji. Firma Asseco Data Systems, której jednym z kluczowych obszarów działalności są rozwiązania z zakresu tzw. inteligentnych miast, z myślą o technologii 5G opracowała koncepcję platformy do zarządzania miastem, „Metropolis”. – Cechują ją trzy podstawowe składowe: zbieranie i wymiana informacji, przewidywanie problemów i minimalizacja ich negatywnego wpływu oraz koordynacja zasobów – mówi Robert Kobylański, wiceprezes Asseco Data Systems.
Platforma obejmuje takie obszary działalności miasta, jak zieleń, bezpieczeństwo, środowisko, ekologia, transport, oświetlenie i ruch. – Funkcjonalność „Metropolis” opiera się na wykorzystaniu zintegrowanej sieci latarni miejskich, które mogą funkcjonować jako czujniki realizujące dziesiątki różnych zadań, jak np. kontrola ruchu na parkingu czy badanie poziomu zanieczyszczeń – wyjaśnia wiceprezes.
Bardzo ważnym narzędziem do realizacji koncepcji smart cities jest Internet rzeczy (IoT), umożliwiający łączenie wielu różnych urządzeń i czujników, np. wykrywających ruch czy przepływ ludzi. – Jesteśmy przekonani, że rozwój systemów piątej generacji w sposób fundamentalny zwiększy możliwości technologiczne usług mobilnych, a tym samym przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania rozwiązań stworzonych z myślą o inteligentnych miastach – podsumowuje Robert Kobylański.

 

EKOSYSTEM 5G I SIEĆ W CHMURACH

Wdrożenie technologii 5G to szansa dla spółki Comarch, producenta i dostawcy rozwiązań informatycznych i oprogramowania do zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi największych globalnych operatorów.
Technologia 5G to zupełnie nowe podejście do konfiguracji sieci i współdzielenia jej zasobów (tj. przenoszenia plików). Nowa sieć umożliwi także integrację różnych technologii sieci dostępowych. 5G to sieci programowane automatycznie, z uwzględnieniem precyzyjnie określonych potrzeb użytkowników i konkretnych aplikacji.
5G umożliwi także dostęp do danych i logiki rozproszonych aplikacji (tj. zbioru niezależnych urządzeń technicznych połączonych w jedną, spójną logicznie całość) z opóźnieniem na poziomie milisekund, co człowiek odczuwa jako interakcję w czasie rzeczywistym.
Nawet jeżeli ludzie nie umieją jeszcze w pełni wykorzystać nowej technologii, to na pewno potrafi jej użyć świat aplikacji internetowych, mediów i reklamy, sieć urządzeń, czujników, transport autonomiczny, telemedycyna czy nowoczesna robotyka. Sieć 5G otwiera się zatem na miliony nowych użytkowników i potrzeb. Powstaje ekosystem oparty o sieci programowalne.

 

Zarządzanie tego typu sieciami wymaga zastosowania nowych, otwartych modeli danych, a także architektury systemowej bazującej na mikroserwisach i przetwarzaniu w chmurze (analogicznie do używanych przez Facebook czy Google) czy wręcz zastosowania algorytmów uczenia maszynowego do przewidywania stanu sieci. Dzięki temu będzie można ją naprawić lub przekonfigurować, zanim usterka zacznie wpływać na działanie całego ekosystemu.
– Tak właśnie wygląda obecnie projektowanie i rozwój systemów klasy OSS (Operations Support System) dla sieci zwirtualizowanych i sieci 5G w działach R&D Comarch – mówi Piotr Machnik, Senior Consultant OSS w Comarch. – Jednym z projektów spełniających wymagania nowych sieci 5G, realizowanych przez Comarch, jest w pełni komercyjne wdrożenie rozwiązania Comarch Operations Support System). To projekt dla koreańskiego operatora LG U+, którego ambicją jest uruchomienie pierwszej komercyjnie działającej wielodostępowej sieci 5G w skali kraju. 5G to już teraźniejszość i w takich kategoriach należy mówić o wdrożeniu tej technologii – dodaje.

POTRZEBNA JEST WIEDZA

Aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje technologia 5G, trzeba sobie przyswoić niezbędną wiedzę. Tego zadania podjęła się firma Ericsson, która w lipcu bieżącego roku podpisała list intencyjny z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Akceleratorem Start-up Spark w sprawie wsparcia firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w budowie koncepcji rozwiązań opartych o 5G.
– Zdajemy sobie sprawę, że sukces takich inicjatyw, jak S5, zależy także od poziomu wiedzy na temat 5G u mieszkańców, organizacji na terenie Łodzi czy przedsiębiorców. Z tego powodu w ramach programu planujemy szkolenia, które zwiększą świadomość i nadadzą kierunek wybranym inicjatywom, a w przyszłości przełożą się na komercyjne wdrożenia, z których będą korzystali mieszkańcy regionu łódzkiego – powiedział Martin Mellor, prezes Ericsson w Polsce.

5G to technologia, która wiele zmieni zarówno w funkcjonowaniu firm, jak i w życiu zwykłych ludzi. – Niezliczona liczba czujników w otoczeniu, przepustowości sieci komórkowych na poziomie kilkunastu gigabitów na sekundę, opóźnienia przesyłu danych poniżej czasu reakcji ludzkiego umysłu – to wszystko pozwoli nam zobaczyć świat, jakiego nie znamy – mówi Marcin Sugak, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Ericsson. – Systemy analityczne czasu rzeczywistego i inteligencja maszynowa umożliwią wcześniejsze wykrywanie awarii i błyskawiczne podejmowanie autonomicznych decyzji, co zaowocuje wzrostem efektywności i optymalizacją procesów. Rozwiązania z zakresu rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości usprawnią model przyswajania wiedzy w postaci szkoleń i adaptacji do nowych warunków – dodaje.
Ericsson pierwszą demonstrację zastosowania 5G przedstawił w listopadzie 2017 roku. Pierwsze testy w sieci spółka zaplanowała na początek 2019 roku. W 2020 roku siecią 5G będzie pokryta Łódź, a pięć lat później, zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej, wszystkie największe miasta oraz najistotniejsze trakty komunikacyjne.
W odróżnieniu od poprzednich generacji sieci mobilnych, technologia 5G ma potencjał tworzenia nowych modeli biznesowych oraz poszerzenia przez operatorów sieci oferty dla przemysłu, przedsiębiorstw oraz konsumentów. Ta nowoczesna technologia umożliwi operatorom telekomunikacyjnym świadczenie nowych usług we współpracy z przemysłem (np. przedsiębiorstwa górnicze będą mogły wykorzystywać autonomiczne pojazdy do prac pod ziemią), uniwersytetami (będą mogły oferować studentom zajęcia prowadzone przez Internet w połączeniu z reakcjami dotykowymi) czy samorządami, które dzięki Internetowi rzeczy będą w stanie efektywniej dbać np. o wywóz nieczystości czy bezpieczeństwo mieszkańców.
Stanie się to możliwe dzięki zwiększeniu pojemności, przepływności, dostępności oraz stopnia kontroli nad zasobami przy jednoczesnym zmniejszeniu czasu potrzebnego na przesyłanie sygnałów w porównaniu z sieciami poprzednich generacji. •


 

Ten oraz inne artykuły dostępne są w nr 4 2018 Łódź Kreuje Innowacje.