• 27

    09 2018

  • Projektanci sukcesu

Commerz Systems to spółka z branży IT należąca do międzynarodowej grupy Commerzbanku – jednego z największych europejskich banków. Odgrywa kluczową rolę w sukcesie grupy, dla której jest głównym dostawcą usług projektowania i zarządzania aplikacjami.

W sierpniu 2017 oddział spółki Commerz Systems rozpoczął działalność w Łodzi. Od początku kieruje nim dr inż. Marek Gajowniczek.

 

Firma wspiera bankowość detaliczną, komercyjną oraz inne centralne funkcje Commerzbanku. Technologicznie zakres świadczonych usług obejmuje całe spektrum architektury oprogramowania – od tradycyjnych systemów obliczeniowych mainframe po wyspecjalizowane rozwiązania web i aplikacje.

 

Transfer z potencjałem

Commerz Systems GmbH powstała w 2008 roku w wyniku fuzji dwóch spółek informatycznych z długoletnim doświadczeniem w obszarach rozwoju i obsługi IT dla Commerzbanku.

Łódzki oddział firmy działa niespełna rok. W tym czasie kierownictwo kładło duży nacisk na transfer wiedzy pomiędzy polskimi i niemieckimi pracownikami spółki.

Commerz Systems zatrudnia łącznie ponad 1000 pracowników we wszystkich swoich lokalizacjach – w głównej siedzibie w Eschborn koło Frankfurtu nad Menem, w Bremie, Dusseldorfie, Hamburgu i czeskiej Pradze. W Łodzi pracuje obecnie ponad 170 osób.

 

– Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju polskiego oddziału Commerz Systems, do 2020 roku zamierzamy zatrudniać 500–550 osób.

Będzie się to wiązało z sukcesywnym przejmowaniem projektów i produktów bankowych, za których rozwój i utrzymanie będziemy odpowiedzialni – mówi Marek Gajowniczek, dyrektor łódzkiego oddziału.

Spółka bardzo poważnie myśli o rozwoju i obecności w mieście. I choć jest w Łodzi niespełna rok, planuje podjęcie inicjatyw, które podniosą poziom kształcenia informatyków. Dotychczas nawiązała współpracę z kilkoma wydziałami Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego oraz Społeczną Akademią Nauk. Spółka przystąpiła również do programu „Młodzi w Łodzi”. W ramach tej ostatniej współpracy pierwsi chętni zostaną przyjęci na płatne staże już w wakacje. Wraz z rozwojem polskiego oddziału sukcesywnie będą się też pojawiały oferty dla tych, którzy chcieliby zdobyć doświadczenie w firmie IT.

Pod koniec marca bieżącego roku spółka dołączyła także do klastra ICT Polska Centralna, który realizuje wiele projektów w obszarze edukacji. Zaangażowanie Commerz Systems nie ogranicza się jednak tylko do szkół wyższych. Jako pierwsza firma z sektora IT nawiązał on współpracę z Marszałkiem Województwa Łódzkiego w zakresie podnoszenia jakości kształcenia zawodowego osób dorosłych. W ramach podpisanej umowy udało się już wprowadzić zmiany w programie nauczania na kierunku technik informatyk, realizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego Nowoczesnych Technologii w Łodzi. Dzięki temu absolwenci tej szkoły będą lepiej przygotowani do podjęcia pracy w sektorze IT.

 

Dla banku

Dla klientów z grupy Commerzbanku Commerz Systems projektuje i zarządza rozwiązaniami IT w dużym sektorze bankowości korporacyjnej, „sercu” sektora bankowego. Specjalistyczne obszary, w których te usługi są potrzebne, to m.in. bankowość detaliczna oraz bankowość dla przedsiębiorstw średniej wielkości, złożone systemy obrotu płatniczego oraz specjalistyczne systemy dla środowiska Risk & Compliance.

Spółkę – poza niezbędną wiedzą IT – wyróżnia w szczególności ścisłe połączenie specjalistycznego know-how bankowego z technicznym. – Nasza wiedza i doświadczenie w zakresie procesów bankowych i aplikacji oznaczają, że jesteśmy źródłem wiedzy eksperckiej i usług dla szerszej grupy Commerzbanku – mówi Marek Gajowniczek.

Commerz Systems specjalizuje się ponadto w technologiach szybko rozwijającej się bankowości inwestycyjnej. Wspiera działy korporacyjne oraz związane z rynkami Commerzbanku, co wymaga głębokiego zrozumienia natury tego biznesu i znajdowania najlepszego sposobu na szybkie, a jednocześnie skuteczne rozwiązania IT.

Pożądany pracodawca

Jako spółka córka Commerzbanku, firma ma ugruntowaną pozycję. Z jednej strony korzysta z know-how międzynarodowej grupy, z drugiej zaś zachowuje cechy start-upu. – Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować naszym pracownikom bogaty pakiet socjalny, a przy okazji jesteśmy elastyczni, nowocześni i innowacyjni. Cały czas się rozwijamy, zachowując przy tym zdolność do podejmowania szybkich decyzji – mówi dyrektor łódzkiego oddziału. – Jesteśmy świadomi, jakie znaczenie zaangażowanie naszych pracowników ma dla sukcesu całej firmy, dlatego oferujemy daleko idące możliwości doskonalenia zawodowego w ramach naszego modelu stworzonego do efektywnego planowania karier – i to pod kątem kompetencji zarówno techniczno-metodycznych, jak i osobowo-socjalnych. W ten sposób wspieramy u naszych pracowników umiejętność samodzielnej pracy oraz rozwijania własnych pomysłów – dodaje.

Fakt, że spółka jest częścią międzynarodowej grupy, to dla jej pracowników nie tylko stabilność zatrudnienia, kondycji finansowej, rozwoju kariery i szerokiego zakresu świadczeń pozapłacowych. To także możliwość pracy w ciekawym, wielokulturowym środowisku.

Dzięki wprowadzonej niedawno zmianie modelu biznesowego pracownicy Commerz Systems mają realny wpływ na wykonywane zadania – podobnie jak w start-upach. Ich zespoły mogą nie tylko kształtować innowacyjne rozwiązania IT, lecz także mają wpływ na formułowanie procesów i nowe sposoby pracy w dużej firmie, którą Commerz Systems będzie w przyszłości. Jak każdy start-up, spółka jest otwarta na oddolne pomysły i interesujące koncepcje. To bardzo ciekawy etap rozwoju firmy, który charakteryzują systematyczne i ambitne zmiany, prowadzące do zapewnienia dalszych wzrostów. Pracownicy mają okazję być ich współtwórcami.  ●


Marek Gajowniczek jest związany z branżą informatyczną i projektowaniem oprogramowania od ponad 30 lat. Karierę zawodową rozpoczął jako pracownik naukowy w Instytucie Automatyki Politechniki Łódzkiej, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. Równolegle z pracą naukową współpracował z firmami informatycznymi, m.in. Aplikom 2001 i Autodesk. Od 1996 do 2015 roku był związany zawodowo z grupą Ericpol, w której pełnił różne funkcje zarządcze. Od momentu powstania ICT Polska Centralna Klaster w 2012 roku do 2017 roku był przewodniczącym zespołu zadaniowego ds. kształcenia. Od stycznia 2016 roku do lipca 2017 roku był członkiem Zarządu i Dyrektorem Zarządzającym CERI International, odpowiedzialnym za centrum ITech, zajmujące się projektowaniem i zarządzaniem aplikacjami i systemami informatycznymi. Od 1 sierpnia 2017 roku pełni funkcję dyrektora polskiego oddziału Commerz Systems.


Ten oraz inne artykuły dostępne są w najnowszym wydaniu Łódź Kreuje Innowacje.