• 07

    11 2018

  • Giełdowy zysk dzięki sztucznej inteligencji

Współczesna sztuczna inteligencja ewoluuje w kierunku prognozowania rozwoju rynku, zachowań konsumenckich i kształtowania postaw. Równie dobrze można ją zastosować do predykcji cen akcji, ułatwiając inwestorom giełdowym pomnażanie zysków.

Firma AI Architects wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej pracy naukowej oraz te zdobyte w komercyjnych projektach do budowy innowacyjnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Jej założycielem jest Michał Paluch, absolwent Politechniki Łódzkiej, doktor nauk technicznych, specjalizujący się w budowie sztucznej inteligencji do klasyfikacji i predykcji danych. – Współpracuję z Bohdanem Szymczakiem, który przez 26 lat pracował w największej firmie programistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, budując i rozbudowując duże systemy bankowe oraz zarządzając wieloosobowymi zespołami projektowymi. W AI Architects kieruje procesem tworzenia oprogramowania oraz zajmuje się organizacją i prowadzeniem projektów – mówi Michał Paluch.

SKUTECZNY MODEL GIEŁDOWY

AI Architects powstała w lipcu ubiegłego roku. Od początku istnienia, działa w łódzkim Bionanoparku. Nazwa firmy wzięła się z połączenia słów AI oznaczającej sztuczną inteligencję (ang. artificial intelligence) oraz Architects, które wskazuje na chęć twórczego wykorzystania możliwości, jakie daje AI. – Celem firmy jest wdrożenie sztucznej inteligencji na polskim rynku, zwiększając tym samym konkurencyjność naszych firm w stosunku do międzynarodowych korporacji – akcentuje szef łódzkiego start-upu.
Przygoda z AI zaczęła się od pracy doktorskiej Michała Palucha, poświęconej wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych (SSN) do przewidywania kursów akcji spółek giełdowych. – Połączyłem w ten sposób zainteresowania ekonomią oraz informatyką –wyjaśnia dr inż. Michał Paluch.
W badaniach naukowych na Politechnice Łódzkiej, dr inż. Michał Paluch stosował wskaźniki analizy technicznej i fraktalnej. – Na tej podstawie doświadczalnie wygenerowałem zestawy danych, które były wprowadzane do hybrydowych sztucznych sieci neuronowych typu MLP, a po nauczeniu generowały cenę zamknięcia akcji na koniec kolejnej sesji na GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie). W następnym kroku algorytm decydował o tym, które z akcji wzrosną i generował portfel inwestora na kolejną sesję – wyjaśnia. Jak z satysfakcją dodaje, skuteczność modelu wynosiła 65 proc.

 

Sztuczne sieci neuronowe, dzięki umiejętności znajdowania wzorców w dużej ilości (nawet zaszumionych) danych, są w stanie przewidzieć tendencje wielu zjawisk lub przyszłych zachowań (np. konsumentów) analizując dane dużo dokładniej i szybciej od ludzi. SSN mogą z pewnym prawdopodobieństwem odpowiedzieć firmie czy będzie opłacalne postawienie nowego sklepu na ulicy X w mieście Y, przewidzieć rentowność firmy budowlanej, lub przewidzieć, kiedy będzie największe natężenie ruchu na autostradzie, co pozwoli ocenić, ile bramek i kiedy powinno być otwartych, aby uniknąć korków. Zastosowań dla SSN jest bardzo wiele, a „sukces” zależy od wielu czynników, przede wszystkim od ilości danych, które posiada klient, oraz umiejętności i doświadczenia programisty – tłumaczy dr inż. Paluch.

Kreator nowego projektu

AI Architects w swojej działalności zajmują się budową rozwiązań opartych o AI, w tym sztucznych sieci neuronowych, stanowiących poddziedzinę technologii, jaką jest sztuczna inteligencji. Sztuczna sieć neuronowa to zbiór połączonych i komunikujących się ze sobą elementów przetwarzających dane. Budową i działaniem przypomina uproszczony model ludzkiego mózgu. Każda sztuczna sieć neuronowa przed zastosowaniem na danych rzeczywistych jest najpierw uczona i testowana na danych historycznych powiązanych z kontekstem zadania. Znalezienie „najlepszej” SSN to proces iteracyjny składający się z kilku kroków: określenia parametrów wejściowych, wyboru architektury sieci i parametrów, jej nauki i testów. I Architects zbudowało silnik służący do automatyzacji powyższego procesu – AI Engine. Jest to program, który w oparciu o wyniki badań opublikowanych w artykułach naukowych i nasze autorskie algorytmy, buduje modele AI (nie tylko SSN) najlepiej realizujące powierzone mu zadanie bez konieczności ingerencji programisty.
Efektywność sztucznej inteligencji zbudowanej z pomocą aplikacji AI Engine została po raz pierwszy wykazana na przykładzie predykcji cen akcji na giełdzie, przy zastosowaniu modeli analityczno-neuronowych. Dla badanych 20 różnych portfeli inwestycyjnych osiągnięto stopę zwrotu o 194 proc. wyższą od stopy zwrotu Warszawskiego Indeksu Giełdowego WIG w 2011 r.

TO SIĘ OPŁACA

Sztuczna inteligencja przyczyniła się do kolejnej rewolucji przemysłowej, porównywalnej z tą z czasów wynalezienia maszyny parowej. Polski biznes powoli przekonuje się do tych zmian. Wiele rodzimych firm szuka możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w swojej działalności. – Coraz więcej menedżerów ma świadomość, że w przyszłości AI będzie odgrywała znaczącą rolę w redukcji kosztów lub zwiększaniu zysków z ich działalności. Z drugiej strony wśród wielu prezesów pokutuje myślenie, że dodatkowe narzędzia wymagają dodatkowych ludzi, stwarzając dodatkowe problemy.
AI Architects oferuje klientom budowę aplikacji opartych o sztuczną inteligencję, a wykorzystanie silnika AI Engine skraca czas pracy nad AI nawet o 25 proc. Na stronie https://aiengine.pl/aipredictor znajduje się najnowsza wersja aplikacji do predykcji cen akcji na GPW – AI Predictor, która działa w oparciu o sieci LSTM zbudowane z pomocą silnika. AI Engine umożliwia budowę AI na potrzeby:
• predykcji danych (przywidywania wartości wskaźników lub możliwości wystąpienia pewnych zjawisk),
• profilowania (np. klientów),
• generowania rekomendacji,
• klasyfikacji danych (np. w celu wykrywania nieprawidłowości w raportach lub wykrywaniu nadużyć).

PLANY WZROSTU I ROZWOJU

Chociaż firma istnieje zaledwie od roku, ma już na koncie kilka sukcesów. Pierwszym z nich jest uczestnictwo w projekcie Start-up Spark w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, który miał na celu wspieranie start-upów w dążeniu do komercjalizacji. – Dzięki temu mieliśmy okazję współpracować z firmą Ericsson Sp. z o.o. i przygotować dla nich aplikację opartą o sztuczne sieci neuronowe – podaje Michał Paluch. W maju br. AI Architects ze swoim silnikiem AI Engine dostała się do półfinałów ogólnopolskiego konkursu ABSL Start-up Challenge. W ubiegłym roku firma NVIDIA uznała AI Engine za jeden z najbardziej innowacyjnych produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję i przyjęła AI Architects do swojego programu akceleracyjnego.
Firma zamierza stale się rozwijać. – Aktualnie pracujemy nad aplikacją e-commerce opartą o AI oraz planujemy rozszerzenie działalności o usługę rekrutacji wysoko wykwalifikowanych programistów z dużym stażem do zagranicznych projektów, których najpierw będziemy przeszkalali w zakresie praktycznego stosowania AI – zaznacza szef AI Architects. •

Ilustracje: AI Architects
Zdjęcie: ŁSSE


Ten oraz inne artykuły dostępne są w nr 4 2018 Łódź Kreuje Innowacje.