• 09

    11 2018

  • Wewnętrzna równowaga i biznes

Jak można pogodzić dwie, na pierwszy rzut oka odległe, dziedziny życia – aktywność fizyczną i biznes, jeśli nie planujemy zakładać klubu fitness? Czy ruch pomaga stworzyć i z sukcesem prowadzić dobrą firmę?

Na takie pytania możemy sobie odpowiedzieć, kiedy przyjrzymy się działalności łódzkiej firmy Sunday is Monday (www.sundayismonday.com), którą pięć lat temu założyła Emilia Kołowacik. Mówi ona, że to „studio kreatywne i marka inspirowana jogą”.

KOBIETY O WIELU TALENTACH

Do zmiany dotychczasowego trybu życia i podjęcia nowych wyzwań skłoniły ją problemy zdrowotne – autoimmunologiczna choroba tarczycy, Hashimoto. Pomogło jej w tym również bogate doświadczenie biznesowe. Emilia Kołowacik przez pięć lat jako dyrektor ds. rozwoju współtworzyła Łódź Design Festival. Na Fotofestiwalu odpowiadała zaś za projekty realizowane z partnerami biznesowymi. Wspierała też takie marki, jak Ceramika Paradyż, IKEA, Meble Vox, Hewlett Packard, Swiss Krono Group, Kinnarps, Interprint Polska, Ton Polska, Chors, Tikkurila czy Geberit. W jej zawodowym życiorysie pojawiły się także: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Art_Inkubator, EC1, Polska Witalna i Centrum Yogi. Jednak jej „główną wartością i marzeniem jest ruch w kierunku zdrowia, budowanie wewnętrznej siły”. I właśnie Sunday is Monday to miejsce, w którym Emilia Kołowacik, działając projektowo z zespołem aktywnych i kreatywnych współpracowniczek, realizuje swoje pasje.

W Sunday is Monday działają kobiety o wielu talentach. Iza Kaczmarek-Szurek to autorka plakatów (np. zapowiadającego targi mody Grand Bazar) i ilustratorka (projekty okładek książek i czasopism). Kasia Szota-Eksner jest feministką i nauczycielką jogi, która uczy kobiety budowania siły wewnętrznej i fizycznej. Justyna Turek to projektantką doświadczeń wizualnych oraz procesów kreatywnych. Zdobywała doświadczene, pracując w studiach projektowych, centrach designu i ośrodkach kultury w Paryżu, Helsinkach, Nowym Jorku i Łodzi. Jest pasjonatką zrównoważonego rozwoju, design thinking, urbanistyki, sztuk wizualnych oraz jogi.
Anna Rudak to ilustratorka i pasjonatka jogi. Z kolei Aleksandra Woźniak i Hanna Niemrowicz z łódzkiego studia graficznego Polkadot są autorkami wydanego przez Sunday is Monday w 2017 roku kalendarza i licznych infografik. Monika Burszczan zajmuje się fotografią. Magda Paszkiewicz i Pola Chrobot projektują biżuterię. Marta Redzynia jest dietetyczką i pasjonatką zdrowego życia. Prowadzi blog „Zdrowe Podejście”. Jest współautorką plakatu „No to zdrówko!”, inspirowanego piramidą żywienia.

WARSZTATY LEPSZEGO ŻYCIA

Znakiem rozpoznawczym i jednocześnie wizytówką Sunday is Monday są plakaty autorstwa Izy Kaczmarek–Szurek i Anny Rudak. – Są dowcipną zachętą do ruchu, dobrego odżywiania, wyrażania emocji – mówi Emilia Kołowacik. – Do tej pory przypadły nam wyróżnienia: must have 2017, przyznawane przez Radę Ekspertów i Łódź Design Festival, oraz nominacja dla Animatora, od magazynu ”Design Alive” – dodaje. Prace ilustratorek były prezentowane nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. W tym roku można je było oglądać w ramach wystawy Hidden Power, zorganizowanej przez Spirit of Poland podczas San Francisco Design Week. Oprócz plakatów w tej kreatywnej firmie powstają ubrania, torby, a nawet biżuteria. Wszystkie produkty są inspirowane aktywnym trybem życia i dbałością o zdrowie.
Jednak filarem działalności Sunday is Monday są warsztaty oparte o myślenie projektowe. Ciekawą propozycją jest warsztat rozwojowy „Zadbaj o Siebie!”. Przy wykorzystaniu elementów design thinking uczestniczki pracują nad osiągnięciem pewności siebie oraz budowaniem wewnętrznej siły. Design thinking zakłada m.in. zrozumienie uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb człowieka oraz spojrzenie na problem z wielu perspektyw. Ze względu na swój uniwersalny charakter ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie istnieje jedno oczywiste rozwiązanie problemu.

Kolejna propozycja – „Siła jest Kobietą!” – łączy warsztat „Zadbaj o Siebie!” z praktyką jogi. Założycielka firmy organizuje je we współpracy z Katarzyną Szotą- -Eksner, nauczycielką jogi, właścicielką szkoły „Yogasana” w Pyskowicach.
Emilia Kołowacik oferuje również warsztat skierowany do osób ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto, „Odpalam Hashimotor”. Podczas spotkań organizowanych razem z Justyną Ossowską, dietetyczką medycyny chińskiej i właścicielką Pracowni Odżywiania Naturalnego „Kura Modowa”, uczy chorych, jak zadbać o tarczycę. – Przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku natomiast w wyniku jego nieprawidłowego pobudzenia dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Powoduje to przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, powoli niszczące ten gruczoł i prowadzące do zmniejszenia produkcji hormonów – wyjaśnia Emilia Kołowacik. – Pracujemy nad budowaniem zdrowych nawyków, by czuć się zdecydowanie lepiej i wstrzymać rozwój choroby. Budujemy grupę wsparcia. Dzielimy się wiedzą – dodaje.

To nie wszystkie aktywności podejmowane w Sunday is Monday. – Wraz z Kasią Szotą-Eksner piszemy aktualnie książkę o kobietach zwykłych i nadzwyczajnych, które pociągają do działania swoją charyzmą, pasją, doświadczeniami – mówi założycielka firmy. To tak, jakby pisały trochę o sobie – o swoim rozwoju, pasji, chęci dzielenia się z innymi i niezwykłej kreatywności. O przyciąganiu ludzi i zarażaniu ich optymizmem i chęcią działania. •

 

Zdjęcia: Paweł Ławreszuk


Ten oraz inne artykuły dostępne są w nr 4 2018 Łódź Kreuje Innowacje.