• 15

    11 2018

  • Projektujemy uczucia

Działają zaledwie od dwóch lat, a już konkurują z największymi biurami projektowymi na świecie. Chociaż specjalizują się w projektowaniu samochodów autonomicznych, twierdzą, że tworzą coś więcej niż jedynie funkcjonalne bryły aut. Ich projekty powstają z emocji i uczuć, jakie im towarzyszą podczas opracowywania koncepcji.

One One Lab to studio projektowe działające od 2016 r. Tworzą je absolwenci Istituto Europeo di Design w Turynie. Członkiem zespołu jest również absolwent łódzkiej ASP – Jacek Chrzanowski.

MIĘDZYNARODOWE ŚRODOWISKO

To, co z pewnością wyróżnia One One Lab, to międzynarodowe środowisko działania firmy. Dotyczy ono nie tylko klientów, dla których pracuje, lecz przede wszystkim zróżnicowanego zespołu tworzącego biuro. Oprócz Jacka Chrzanowskiego nad innowacyjnymi projektami pracują m.in. Meksykanin Aldo H. Schurmann, Irańczyk Reza Shahla czy Hindus Sunny Ramrakhiani. Każdy z nich wnosi do zespołu kreatywne pomysły oraz cenne doświadczenie w branży. Doświadczenia zdobyte w Daihatsu Designer Center, Pininfarinie, Suzuki Italia, FF Design Studio czy Geely Motors., które pozwalają na opracowanie nowych, wyjątkowych rozwiązań. A te są doceniane przez coraz szersze grono odbiorców. – Współpracujemy z klientami zagranicznymi, głównie ze Stanów Zjednoczonych i krajów azjatyckich (Wietnam, Kuwejt, Indie) – zauważa Jacek Chrzanowski. – Z tymi ostatnimi będziemy budować prototypy roweru elektronicznego.

SIŁA WSPÓŁPRACY

Mocą zespołu projektowego jest nie tylko jego cenne doświadczenie, lecz także umiejętność współpracy. One One Lab to coś więcej niż tylko zespół doświadczonych projektantów. Jak zgodnie twierdzą jego członkowie, dzięki wspólnej pracy nad wyjątkowymi projektami ich relacje stały się bardzo bliskie. – Jesteśmy czymś więcej niż grupą czy przyjaciółmi. Jesteśmy niemal jak rodzina – przyznaje Aldo H. Schurmann i rozwija tę myśl – Projekty wymagają od nas często wielogodzinnej pracy, której towarzyszą sprzeczki czy żarty. Jak w typowej rodzinie.
Relacje łączące członków zespołu przekładają się pozytywnie na efekty ich pracy. Pieczę nad wszystkim stara się trzymać polski projektant. – Zespół wie, że z każdym problemem można do mnie przyjść, aby znaleźć rozwiązanie – przyznaje Jacek Chrzanowski. – Jednak wzajemnie się uzupełniamy. Często każdy z nas pracuje nad inną propozycją projektową, aby finalnie można było wybrać tę najlepszą – dodaje.
Biuro działa organicznie i stara się optymalnie wykorzystać posiadane zasoby.

BEZ BARIER

Możliwość zdobycia doświadczenia w zagranicznych firmach motoryzacyjnych uświadomiła projektantom, że są w stanie pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami bez żadnych barier. I chociaż biuro mieści w Łodzi, to projekty One One Lab podbijają cały świat. Zespół jest otwarty na zagranicznych zarówno klientów, jak i na współpracowników. – Projektanci pojazdów to nadal bardzo zamknięta grupa. Często otrzymujemy zapytania o staże z całego świata. Dzięki temu możemy pracować z projektantami z różnych części globu (z Włoch, Chin, Izraela, Indii) i cały czas jesteśmy chętni do współpracy z kolejnymi utalentowanymi ludźmi – przyznaje Jacek Chrzanowski.
Zakres prac, jakie może zrealizować zespół, również nie jest w żaden sposób ograniczony. W zależności od wymagań klienta projekt może obejmować jedynie stworzenie wizualizacji bądź dotyczyć również budowy wirtualnego modelu czy powstania namacalnego modelu pokazowego. One One Lab jest elastyczny wobec wymagań swoich klientów i dąży do realizacji wizji obu stron: zlecającego i projektanta.

PROJEKTY PEŁNE WYZWAŃ

Jednym z największych osiągnięć biura była możliwość współpracy nad projektem miejskiego pojazdu elektrycznego razem z największymi światowymi biurami projektowymi – Pininfariną, Italdesign Giugiaro czy Torino Design. I chociaż rola One One Lab ograniczała się jedynie do przygotowania szkiców samochodu, to nadal monitoruje realizację projektu.
Szczególnym wyróżnieniem dla zespołu jest również fakt, że został on polecony wietnamskiej firmie VINFAST. – Samo zarekomendowanie naszej firmy było dla mnie przełomowe, bo było dowodem na to, że byliśmy traktowani na równi z pozostałymi, wielkimi pracowniami – przyznaje Jacek Chrzanowski.
Jednak projekt dla wietnamskiej firmy to nie jedyne przedsięwzięcie, nad jakim pracuje One One Lab. Na swoim koncie firma ma również projekt elektrycznego pojazdu UTV dla Nikola Motor. Oprócz pojazdów projektuje również małe produkty. Obecnie jest także na etapie rozmów dotyczących projektowania jachtów. Poza tym trwają w niej prace nad opracowaniem koncepcji elektrycznego autobusu dla jednego z zagranicznych klientów.

PROJEKT JAKO SZTUKA

Branża, w jakiej specjalizuje się biuro projektowe, daje wiele możliwości. Skierowanie rynku ku pojazdom elektrycznym, w których istotną rolę odgrywa design, a nie tylko mechanika, stwarza szerokie pole do popisu kreatywności projektantów. Tym bardziej, że klienci, chcąc mieć produkt przyszłości, oczekują futurystycznych rozwiązań dotyczących bryły aut. – Firmy, z którymi współpracujemy, wymagają często stworzenia zupełnie nowej stylistyki produktów, co jest dla nas interesującym wyzwaniem – przyznaje Jacek Chrzanowski.
Jak sam twierdzi, proces projektowania jest czymś więcej niż jedynie opracowaniem funkcjonalnej koncepcji. I chociaż nie jest w stanie określić, co właściwie inspiruje go do nowych pomysłów, to sam proces tworzenia jest dla niego sztuką, a jego działanie opiera się przede wszystkim na emocjach, które towarzyszą mu podczas pracy nad konkretnym produktem.

OD UCZNIA DO MENTORA

Rozmiar sukcesu, jaki udało się osiągnąć łódzkiemu biuru projektowemu w ciągu ostatnich lat, określają zarówno jego pozycja na międzynarodowym rynku designerskim, jak i indywidualne osiągnięcia poszczególnych członków zespołu. Aldo H. Schurmann jest laureatem „Alfa Romeo L`energia si Trasforma in Emozione”. Chrzanowski zaś osiągnął sukcesy w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach, np. Electrolux Design Lab. Sama działalność One One Lab została również doceniona dwa lata temu w konkursie „Młodzi w Łodzi”. Obecnie historia firmy zatoczyła koło, a Jacek Chrzanowski jest jednym z mentorów w jego kolejnej edycji. – Nasza firma ma bardzo dobre relacje z Urzędem Miasta Łodzi. Cieszę się, że możemy być przykładem dla innych – wyjaśnia Jacek Chrzanowski.

Zespół One One Lab jest zadowolony ze swej obecnej pozycji na rynku designu. W planach ma stałe podążanie za nowoczesnymi trendami motoryzacyjnymi i tworzenie czegoś więcej niż tylko brył aut. •

 

Zdjęcia: Paweł Ławreszuk


Projekty autonomicznego pojazdu oraz roweru elektrycznego, autorstwa One One Lab dostępne w nr 4 2018 Łódź Kreuje Innowacje.