• 15

    11 2018

  • System, który się sam doskonali

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to obecnie najszybciej rozwijające się dziedziny wiedzy. Uczenie maszynowe łączy elementy informatyki, robotyki i statystyki. Jego głównym założeniem jest praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji do stworzenia automatycznego systemu, który będzie się doskonalił, wykorzystując zgromadzone dane.

Uczelnie i kursy mogą dostarczyć wiedzy teoretycznej, ale pełną wiedzę i umiejętności we wdrażaniu sztucznej inteligencji można nabyć, tylko mierząc się z prawdziwymi problemami w komercyjnej rzeczywistości.

 

W DOLINIE KRZEMOWEJ I W ŁODZI

Właśnie takie innowacyjne podejście do działalności biznesowej prezentuje Enigma Pattern – firma, która powstała w 2017 roku i ma swoje siedziby w San Jose, stolicy Doliny Krzemowej, i w Łodzi.
Praca w międzynarodowych środowiskach, między innymi w Dolinie Krzemowej, uświadomiła założycielom firmy coraz większe zapotrzebowanie na nowe rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w wielu dziedzinach przemysłu i życia.

W USA działa część sprzedażowa przedsiębiorstwa, która skupia się na opiece nad klientami i zarządzaniu projektami. To daje Enigmie możliwość pracy z najciekawszymi firmami na świecie. Dzięki połączeniu Łódź–Dolina Krzemowa łodzianie mają możliwość pracy nad najbardziej interesującymi projektami, a firmy z najbardziej technologicznie rozwiniętego miejsca na świecie zyskują dostęp do największych talentów w Polsce.

W Łodzi znajduje się zaś część wykonawcza firmy. Właśnie tu pracują specjaliści od Data Science, którzy zajmują się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do analizy big data – dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych. Polskie centrum Enigma Pattern jest kluczowe dla rozwoju firmy. To grupa najlepszych fachowców i pasjonatów, którzy tworzą i rozwijają technologie związane ze sztuczną inteligencją.
Wszyscy założyciele firmy mają związki z tym miastem.
Mike Gibbons jest założycielem Teleca Łódź i Mobica Łódź.

Z kolei Rafał Janczyk, absolwent informatyki i ekonometrii na Uniwersytecie Łódzkim, jest współzałożycielem Mobica w Łodzi i COO Mobica Inc. w Dolinie Krzemowej, w której zresztą spędził pięć ostatnich lat, zdobywając doświadczenie i rozwijając karierę. W maju bieżącego roku przeniósł się do Łodzi, żeby pracować nad sztuczną inteligencją razem z całym zespołem.

Łukasz Kuncewicz urodził się i wychował w Łodzi. Programuje od siódmego roku życia. Jest laureatem olimpiady informatycznej i autorem książek z dziedziny matematyki i programowania neurolingwistycznego. Obecnie zalicza się go do grona trzech najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie Data Science w Polsce. Po dziesięciu latach pracy w Londynie i Warszawie wrócił do rodzinnego miasta, by – podobnie jak jego kolega – kontynuować prace nad rozwojem sztucznej inteligencji.

POTENCJAŁ TKWI W DANYCH

Enigma Pattern stosuje własne platformy i techniki z dodatkowymi zestawami danych, które pomagają klientom wydobyć ukryte wzorce w ich danych. – Naszą ambicją jest pomóc klientom zrozumieć i jak najlepiej wykorzystać informacje, którymi dysponują – mówi Łukasz Kuncewicz, Head of Data Science w Enigma Pattern. – W procesach biznesowych wykorzystujemy sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, bo takie innowacyjne podejście pozwala na szybsze ukończenie projektu i najwyższą dokładność wyników – wyjaśnia.

Założyciele firmy chcą stworzyć pierwszą polską markę, która będzie rozpoznawalna na świecie jako ściśle związana ze sztuczną inteligencją. Pierwszy krok mają już za sobą – zgromadzili unikalny zespół, który potrafi wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji. – Enigma Pattern ma służyć swoim klientom w wydobyciu potencjału z danych, które już posiadają, a także wzbogacić ich oprogramowanie oraz procesy w sztuczną inteligencję. W kolejnym etapie nasz zespół będzie wymyślał, tworzył i opatentowywał własne produkty oparte o AI – mówi Rafał Janczyk, Chief Executive Officer w Enigma Pattern.

Misją firmy jest wykorzystanie obecnej mocy obliczeniowej i postępów w zastosowaniu sztucznej inteligencji w poprawianiu naszej rzeczywistości oraz optymalizacji życia człowieka. – Wierzymy, że nasz świat ma zasoby wystarczające do tego, żeby cywilizacja mogła się dynamicznie oraz pokojowo rozwijać, natomiast problemem jest nieoptymalne ich wykorzystanie. Część problemów będzie można rozwiązać właśnie przy wykorzystaniu AI – mówi Rafał Janczyk.

Nazwa firmy jest nieprzypadkowa. Jej pierwszy człon nawiązuje do historii łamania kodu Enigmy przez polskich i brytyjskich matematyków. Jest to niesamowite dziedzictwo, które przyczyniło się do rozwoju współczesnej informatyki. Z kolei człon Pattern (wzorzec) ma swoje uzasadnienie w tym, że praca z data science i dużymi zbiorami danych oraz uczenie maszynowe sprowadzają się do poszukiwania wzorców przez maszyny obliczeniowe. Tak więc Enigma Pattern jest „nawiązaniem do tradycji polskiej wiedzy matematycznej i komputerowej, w tym pracy nad maszyną kodującą Enigma” – podsumowuje Łukasz Kuncewicz.

SZACUNEK I ETYKA

Obecnie zespół Enigma Pattern opracowuje unikalną metodę uczenia maszynowego przy rozpoznawaniu obiektów na podstawie syntetycznych obrazów. – Jest to swoista rewolucja, bo pozwoli skrócić czas procesu uczenia, a także znacząco obniżyć jego koszty – mówi Rafał Janczyk. – Jednym z jego zastosowań będzie ochrona ginących gatunków zwierząt w Afryce. Dzięki umiejętności rozpoznawania obiektów ze zdjęć z dronów będziemy mogli stworzyć system szybkiego ostrzegania przed kłusownikami w obszarach, w których znajdują się zwierzęta – dodaje. – Nasze projekty pomagają „uczyć” pojazdy autonomiczne rozpoznawania znaków drogowych na całym świecie, dzięki czemu moment wprowadzenia ich do powszechnego użycia znacząco się skraca.
W telekomunikacji tworzymy modele, które potrafią przewidzieć i zapobiec awarii sieci bądź poszczególnych urządzeń. Wszystkie te projekty powodują, że zespół czuje misję poprawiania istniejącego świata dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Praca nad tymi projektami pokazuje wartości, którymi kierują się założyciele Enigmy. Jedną z nich jest szacunek. – Wartość ta rzutuje na sposób, w jaki pracujemy w zespole, sposób, w jaki rekrutujemy oraz jak postrzegamy świat i otoczenie. Opieramy się na uniwersalnych wartościach etycznych, tak żeby każdy, kto jest częścią naszego ekosystemu, czuł, że jest oceniany i traktowany na podstawie swoich umiejętności i osiągnięć – mówi Łukasz Kuncewicz.

Na uznanie zasługuje fakt, że choć obydwaj założyciele firmy mogli rozwijać swoją karierę praktycznie w każdym miejscu na świecie, to jednak wybrali Łódź. Mają ambicję stworzyć w tym mieście takie warunki, żeby entuzjaści sztucznej inteligencji nie musieli emigrować do innych krajów w poszukiwaniu najciekawszych projektów. To właśnie Łódź ma być tym miejscem, które stwarza możliwości rozwoju zawodowego. Na razie dużym wyzwaniem jest znalezienie osób o wysokich, ale na razie rzadkich w Polsce kwalifikacjach. Firma intensywnie szuka fachowców wśród łodzian, ale też rekrutuje pracowników z zagranicy – z Dublina, Nowego Jorku, Londynu, San Jose czy nawet Etiopii. Obecnie Enigma Pattern zatrudnia 20 pracowników na dwóch kontynentach, ale do końca 2019 roku planuje stworzyć zespół liczący 50 osób. •

Zdjęcie: Paweł Ławreszuk


Ten oraz inne artykuły dostępne są w nr 4 2018 Łódź Kreuje Innowacje.