Program skierowany jest do mikro i małych przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną posiadających siedzibę, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną – miejsce zamieszkania, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wsparcie w ramach Programu przeznaczone jest na zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego, nowej technologii produkcji albo na znaczącym ulepszeniu wyrobu lub technologii produkcji. Usługa ta może dodatkowo obejmować:
1) opracowanie:
a) oceny potencjału i otoczenia funkcjonowania przedsiębiorcy,
b) planu rozwoju przedsiębiorcy na podstawie nowych lub znacząco ulepszonych wyrobów lub technologii produkcji,
c) prognozy rynku nowego wyrobu, projektu wzorniczego lub znacząco ulepszonego wyrobu,
d) strategii wprowadzenia nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu do obrotu;
2) wdrożenie nowego wyrobu, projektu wzorniczego, nowej technologii produkcji albo znacząco ulepszonego wyrobu lub technologii produkcji.
Wykonawcą usługi mogą być jednostki naukowe, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r., poz. 1620) posiadające przyznaną kategorię naukową A+, A albo B, o której mowa w art. 42 ust. 3 tej ustawy oraz siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Lista jednostek naukowych posiadających przyznaną kategorię naukową przedstawiona została w komunikacie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 4 lipca 2014 r. o przyznanych kategoriach naukowych jednostkom naukowym (Dz. Urz. MN i SzW z 2014 r., poz. 38). Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dostępny jest pod adresem: (link).
Kwota wsparcia udzielona jednemu przedsiębiorcy w ramach Programu nie może przekroczyć 50 000 zł, przy czym wielkość wsparcia może wynosić do 80% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Pomoc finansowa w ramach Programu udzielana jest w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego i stanowi refundację.
Pomoc finansowa w ramach Programu stanowi pomoc de minimis i jest udzielana zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE)nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L nr 352 z 24.12.2013 r.).
Wsparcie w ramach Programu może być udzielone przedsiębiorcy, który złożył tylko jeden wniosek w ramach naboru wniosków – edycja 2015 r.
Przedsiębiorca, który w poprzednich edycjach Programu otrzymał wsparcie, może ubiegać się o uzyskanie wsparcia po raz kolejny.
Nabór wniosków o udzielenie wsparcia trwa od dnia 10 marca 2015 r. do dnia 21 kwietnia 2015 r. do godz. 16.00.
Uwaga: W przypadku zarejestrowania wniosków w Generatorze Wniosków na kwotę wyczerpującą 100% alokacji, PARP poinformuje z 3-dniowym wyprzedzeniem na stronie internetowej www.parp.gov.pl o skróconym terminie zakończenia składania wniosków.
Proces złożenia wniosku o udzielenie wsparcia obejmuje kolejno dwie obowiązkowe czynności, tj. złożenie (zarejestrowanie) wniosku o udzielenie wsparcia po jego wypełnieniu i zablokowaniu po pozytywnej walidacji poprzez naciśnięcie przycisku „złóż wniosek” w Generatorze Wniosków (link) oraz formalne potwierdzenie złożenia wnioskuw ciągu 3 dni roboczych od dnia rejestracji wniosku w Generatorze Wniosków, według jednego z niżej opisanych sposobów, zgodnie z pkt. 11.2 Wytycznych dla Wnioskodawców:
1) Podpisanie formularza z danymi wniosku drogą elektroniczną z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP pod adresem www.epuap.gov.pl
lub
2) Podpisanie wydruku wniosku z Generatora Wniosków oraz złożenie go wraz z załącznikami w formie papierowej do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na adres: ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa.
W przypadku, gdy w ciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia (zarejestrowania) wniosku w Generatorze Wniosków, Wnioskodawca nie dokona formalnego potwierdzenia złożenia wniosku w podany wyżej sposób, wniosek zostanie uznany za niezłożony i nie będzie podlegał ocenie. W przypadku formalnego potwierdzenia złożenia wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej decydująca będzie data stempla pocztowego/nadania przesyłki u operatora pocztowego bądź firmy kurierskiej.
Sposób uzupełniania, poprawiania i wyjaśniania formalnie potwierdzonych wniosków o udzielenie wsparcia określa pkt 12.3 Wytycznych dla Wnioskodawców. Budżet programu Wsparcie w ramach dużego bonu w 2015 roku przeznaczony na wsparcie dla przedsiębiorców wynosi 4 120 000 zł.
Pula środków przeznaczonych na odwołania dla przedsiębiorców stanowi 5% budżetu Programu przeznaczonego na wsparcie. Program finansowany jest przez Ministerstwo Gospodarki ze środków budżetu państwa.
Dokumentacja dla programu Wsparcie w ramach dużego bonu dostępna jest na stronie internetowej www.parp.gov.pl (zakładka Dofinansowanie, karta Wsparcie w ramach dużego bonu)
W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres poczty elektronicznej: duzybon@parp.gov.pl